miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

O rozwoju rynku pracy i wsparciu firm

0 506

Rozwój i wsparcie Tarczy Antykryzysowej dla branży turystycznej w Małopolsce oraz ustawowe narzędzia wsparcia osób poszukujących pracy i pracodawców – to główne wątki spotkania wiceminister Iwony Michałek oraz wiceministra Andrzeja Gut-Mostowego w Nowym Targu z przedstawicielami urzędów pracy z rejonów turystycznych Małopolski.

 

Czytaj również: Wymienią 130 kopciuchów. 650 tys. złotych do rozdysponowania

 

Spotkanie odbyło się 1 czerwca w Transgranicznym Centrum Edukacji Euroregionu „Tatry” w Nowym Targu i dotyczyło m.in. zagadnień uczenia się przez całe życie, edukacji transgranicznej, zatrudniania cudzoziemców.

W Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii trwają prace nad ustawami dotyczącymi między innymi wprowadzenia pracy zdalnej do Kodeksu pracy, reformy rynku pracy i służb zatrudnienia – poinformowała podczas spotkania wiceminister Iwona Michałek.

 

 

– Przewidujemy, że podczas wakacji obroty branży turystycznej w kraju osiągną poziom sprzed pandemii. Tarcza branżowa pomogła wielu firmom przejść najtrudniejsze momenty ubiegłego roku, a bon turystyczny ma wzmocnić polski rynek turystyki – mówił wiceminister Andrzej Gut-Mostowy.

W spotkaniu wziął udział także Jan Gąsienica-Walczak, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, który podkreśli rolę urzędów pracy w Małopolsce w procesie przyznawania pomocy przedsiębiorcom w ramach wsparcia Tarczy Antykryzysowej.

W ramach Tarczy Antykryzysowej pomoc otrzymało 241 486 przedsiębiorców w małopolskich powiatowych urzędach pracy.

233 360 pracowników otrzymało dofinansowanie do wynagrodzeń w ramach pomocy przekazywanej w WUP w Krakowie dla małopolskich pracodawców. 14 923 wniosków dla pracodawców na ochronę miejsc pracy zatwierdzili pracownicy WUP w Krakowie. Na ochronę miejsc pracy w ramach dofinansowania do przestoju ekonomicznego, obniżenia wymiaru czasu pracy, tarczy dla branż łącznie przekazano pomoc w kwocie 1 020 110 166 zł.

Pracownicy powiatowych urzędów pracy zatwierdzili 284 401 wniosków na: dotacje dla mikroprzedsiębiorców, dofinansowanie do prowadzenia działalności, na etaty dla pracowników, jednorazowe pożyczki. Dofinansowanie do wynagrodzeń lub jednorazową pożyczkę na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikrofirm uzyskało 166 232 pracowników. Pomoc przekazana za pośrednictwem powiatowych urzędów pracy zamknęła się w kwocie 1 635 101 804,74 zł.

Spotkanie była okazją do pokazania efektów współpracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie oraz powiatowych urzędów pracy w Małopolsce przy realizacji programów regionalnych.

Małopolskie Programy Regionalne skierowane są zarówno do firm i instytucji, jak i do osób bezrobotnych. W ramach tej inicjatywy starano się połączyć prozatrudnieniowe cele i działania służące wsparciu osób pozbawionych zatrudnienia z celami związanymi z kadrowym wsparciem firm, ale również instytucji kultury. Chodzi o 3 programy regionalne: „Konserwator”, „Firma+1″ oraz „Bumerang – powrót na rynek pracy”, które są realizowane w naszym regionie do 2022 roku.

Małopolski Program Regionalny „Konserwator”
Program ten, wzorem ubiegłych lat skupia się na pomocy osobom bezrobotnym z grup znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy – głównie kobietom i osobom długotrwale bezrobotnym. Pomoc ta świadczona jest poprzez zaangażowanie ich przy pracach związanych z ochroną tradycji kulturowej, zachowaniem i rewitalizacją substancji zabytkowej oraz ochroną krajobrazu kulturowego na terenie województwa małopolskiego. Tym samym beneficjentem tego programu jest zarówno osoba potrzebująca pomocy ze względu na brak zatrudnienia, jak i instytucje kultury bądź inne podmioty realizujące zadania na rzecz ochrony tradycji kulturowej, zachowania i rewitalizacji substancji zabytkowej oraz ochrony krajobrazu kulturowego na terenie województwa małopolskiego, tj.: samorządowe instytucje kultury, gminy, organizacje pozarządowe zajmujące się statutowo problematyką kultury, ochrony dziedzictwa narodowego, sportu i turystyki oraz kościelne osoby prawne. Zakłada się, że pomoc uzyska 216 osób bezrobotnych, które znajdą zatrudnienie w około 40 instytucjach kultury lub innych podmiotach realizujących w/w zadania

Małopolski Program Regionalny „Firma +1″
„Firma+1″ jest programem, w którym pomoc w zatrudnieniu pracownika otrzymują mikro i mali przedsiębiorcy oraz osoby samozatrudnione – tym samym program ten stanowi odpowiedź na potrzeby dwóch grup, z jednej strony wspiera osoby bezrobotne w procesie aktywizacji zawodowej, z drugiej jest narzędziem, dzięki któremu małe lokalne firmy zdobywają często pierwszych pracowników. Wsparciem objętych zostanie co najmniej 666 osób bezrobotnych.

Małopolski Program Regionalny „Bumerang – powrót na rynek pracy”
Małopolski Program Regionalny „Bumerang – powrót na rynek pracy” został zainicjowany po raz pierwszy z uwagi na szczególną sytuację na rynku pracy jaka powstała 2020 roku. Wybuch pandemii COVID-19 i związane z tym ograniczenia w funkcjonowaniu przedsiębiorstw i instytucji wpłynęły na wzrost poziomu bezrobocia w Małopolsce. Zmiany na rynku pracy spowodowane epidemią COVID-19 ukierunkowały potrzebę realizowania wsparcia dla osób, które utraciły w ostatnim czasie pracę z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy oraz dla bezrobotnych, którzy najbardziej odczuwają negatywne skutki kryzysu. Program Regionalny „Bumerang – powrót na rynek pracy” zakłada wsparcie co najmniej 560 osób bezrobotnych, które utraciły pracę, w tym w szczególności osób bezrobotnych zwolnionych z przyczyn zakładu pracy, osób młodych do 30 r.ż. oraz absolwentów.

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź