miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Od dzisiaj Just przejezdny! Koniec utrudnień na DK 75

0 1 493

Dzisiaj ok. godz. 20 ma być otwarta droga krajowa nr 75 na odcinku przebiegającym po zboczu góry św. Justa w Tęgoborzu. Była ona zamknięta od początku maja tego roku w związku z pracami stabilizującymi zagrażające drodze osuwisko.

 

Czytaj również: „Szybkie przyjęcie euro nie jest w interesie polskiej gospodarki”

 

– Dobiegają końca prace zabezpieczające dk 75 przed osuwiskiem na górze św. Justa w Tęgoborzu koło Nowego Sącza. W piątek 9 sierpnia około godz. 20.00 pojazdy będą już mogły przejeżdżać rozbudowanym i zabezpieczonym odcinkiem drogi – poinformowała wczoraj Iwona Mikrut, rzecznik krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Według niej po wznowieniu ruchu poza jezdnią wykonywane będą jeszcze prace, które potrwają do początku września tego roku. Obejmą one wykańczanie skarp, brukowanie, humusowanie i montowanie inklinometrów, czyli urządzeń, które będą monitorowały ruchy osuwiskowe.

Droga krajowa nr 75 jest popularna m.in. wśród turystów zmierzających na Sądecczyznę. W tym miejscu była już zamknięta na czas prac budowlanych od sierpnia do grudnia zeszłego roku.

Prowadzona od zeszłego roku przebudowa ma przywrócić DK75 na tym odcinku do stanu przed uszkodzeniami, które spowodowało osuwisko oraz wzmocnienie jej i zabezpieczenie od strony stoku przed napierającymi masami ziemnymi.

Jak podkreśliła rzecznik, celem jest utrzymanie przejezdności drogi, ponieważ ruchy osuwiskowe mogły doprowadzić do jej całkowitego zniszczenia i przerwania ciągłości.

Osuwisko Just-Tęgoborze liczy 21,3 ha i obejmuje południowy oraz południowo-wschodni stok. Droga krajowa nr 75 zajmuje tylko kilka procent tego terenu. Od 2010 r. do 2016 r. GDDKiA wydała ponad 3 mln zł na zabezpieczenie tej drogi przed przerwaniem jej ciągłości w wyniku osuwisk.

Opr. Rafał Kmak
źródło i fot. PAP | GDDKiA

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź