miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Odkopano zabytkowy bunkier w Barcicach! [ZDJĘCIA]

0 2 373

Wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Historyczno Ekspoloracyjnego Sądeczyzny oraz Towarzystwa Historycznego  Miłośników Barcic „Barcice wczoraj i dziś” w celu odkopania zabytkowego bunkra-schronu w Barcicach z czasów II Wojny Światowej dobiegła końca. Prace trwały ponad tydzień.

 

Czytaj również: Prace na Juście się wydłużają i potrwają nawet do połowy grudnia

 

Obiekt jest częścią większego kompleksu bunkrów, które zostały zbudowane na terenie Barcic i okolic w czasie II Wojny Światowej. Nowo wydobyty obiekt pochodzi z 1944 roku i został wybudowany przez wojska Wermachtu, niestety jak to często bywało, pracą polskich rąk. Więcej informacji na jego temat przybliżył Tomasz Koszkul, historyk uczestniczący w wykopaliskach z ramienia THMB „Barcice wczoraj i dziś”.

– Bunkier służył do oddawania ognia okrężnego przy pomocy karabinu maszynowego, który obracał się na szynie, dzięki czemu obsługujący go żołnierz, podczas ostrzału mógł obracać się w każdym kierunku. Aby żołnierz dysponował dużym polem widzenia, tego rodzaju bunkry były budowane na płaskim terenie  – wyjaśnia pierwotną funkcjonalność obiektu Tomasz Koszkul.

Organizacje, które dokonały wydobycia kawałka historii, podkreślają wartość, jaką ten cenny zabytek ma dla przyszłych pokoleń.

Odkopanie tego bunkra ma na celu przede wszystkim zapoznanie mieszkańców z historią naszego regionu. Pokazanie, jak kiedyś wyglądała otaczająca naszych dziadków rzeczywistość. Przy budowie tego schronu pracowali lokalni mieszkańcy, w tym moja babcia. Swoista lekcja historii, która mamy nadzieję, zainicjuje wśród młodzieży zainteresowanie czasami, które już minęły. Podsyci zapał do rozmów, dialogu na tematy Żołnierzy Wyklętych, partyzantki, która działała w naszym regionie, bądź kurierach ratujących życie Żydom, poprzez przemycanie ich za granicę. Rekonstrukcja tego obiektu jest początkiem planowanej przez nas ścieżki edukacyjnej, swoistego powrotu do przeszłości – dodaje Tomasz Koszkul.

Bunkier został oddany do użytku zwiedzających, jego lokalizacja to Barcice Dolne–Stawki. W planach jest także odkopanie kolejnych historycznych schronów znajdujących się w regionie oraz idea powstania obiektu muzealnego, o którym oba zaangażowane w wykopaliska stowarzyszenia, debatują z władzami Starego Sącza. Wszystkie wspomniane inicjatywy mają na celu zapoznanie mieszkańców z historią regionu oraz uatrakcyjnienie Barcic pod kątem turystycznym.

 

 

 

Marcin Cięciwa

Fot.: Facebook | Towarzystwo Historyczno Eksploracyjne Sądecczyzny

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź