miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Ogromna ulga dla mieszkańców i krok w stronę Sądeczanki! Oddają kierowcom zalążek drogi przyśpieszonego ruchu typu GP

0 1 638

Już jutro, w piątek 24 stycznia o godz. 12:00, do użytku zostanie oddana zachodnia obwodnica Brzeska, znana jako „łącznik brzeski”. To świetna wiadomość zarówno dla kierowców, jak i mieszkańców regionu!

Czytaj również: 38-letni Rafał zginął w zderzeniu czołowym z ciężarówką! Policja prosi o pomoc świadków tragedii

Nowy odcinek DK75 to jednocześnie początek długo wyczekiwanej trasy Sądeczanki – dwujezdniowej drogi, która w przyszłości połączy autostradę A4 z Nowym Sączem. Łącznik brzeski spaja węzeł Brzesko na autostradzie A4 z DK94 i DK75, umożliwiając sprawniejszy przejazd w kierunku Sądecczyzny.

Dzięki tej trasie ruch tranzytowy ominie centrum Brzeska, które codziennie zmaga się z przejazdem nawet 23 tysięcy pojazdów, co znacząco poprawi komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. To inwestycja, która przyniesie realne korzyści – zarówno poprzez odciążenie miejskich ulic, jak i usprawnienie komunikacji na południe Małopolski.

Zgodnie z optymistycznym założeniem „sądeczanka” czyli odcinek DK75 Brzesko – Nowy Sącz, ma być gotowa w 2028 roku, a początkiem 2029 droga ma być przejezdna. Rozliczenie inwestycji potrwa zaś do 2033. Na ten cel zabezpieczono 3,5 mld złotych. Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej złożono pod koniec września 2021 i jeszcze w lutym mówiono, że do końca marca zostanie wydana pozytywna opinia Sanepidu i Wód Polskich, tak się jednak nie stało.

„Sądeczanka” będzie drogą klasy GP (główna ruchu przyspieszonego), z dwoma jezdniami po dwa pasy ruchu, o długości około 50 km (w zależności od korytarza, długość odcinka waha się od 43,9 do 51,5 km). Dostępność do drogi będzie zapewniona poprzez węzły i skrzyżowania z jednoczesnym wyeliminowaniem zjazdów.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź