miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Ogromny ciężar wisi nad waszymi głowami! Odśnieżajcie swoje dachy

0 461

W związku z intensywnymi opadami śniegu policjanci przypominają właścicielom oraz administratorom budynków o obowiązku odśnieżania dachów i usuwania lodowych sopli. Za nieutrzymywanie czystości i porządku w obrębie nieruchomości grozi kara grzywny do 1.500 złotych, nagana lub natychmiastowy zakaz użytkowania obiektu. Eksperci zajmujący się na co dzień budową konstrukcji dachowych ostrzegają – taka ilość śniegu to ogromny ciężar, który może doprowadzić nawet do zawalenia się dachu.

 

Czytaj również: Dziesiątki ofiar śmiertelnych to tragiczny bilans 2018 roku w naszym regionie! [ZDJĘCIA]

 

– W związku z intensywnymi opadami śniegu policjanci przypominają właścicielom i administratorom budynków o obowiązku odśnieżania dachów z zalegającego śniegu. Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty wielkopowierzchniowe, m.in. hipermarkety, hale targowe i sportowe oraz magazyny. Właściciel bądź zarządca, który nie wywiąże się z obowiązku odśnieżania dachu, może zostać ukarany mandatem. Można również wprowadzić natychmiastowy zakaz użytkowania obiektu – poinformowała asp. dr Iwona Grzebyk-Dulak, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Działania funkcjonariuszy dotyczą głównie obiektów wielkopowierzchniowych, domów i centrów handlowych, obiektów sportowych – aby zapobiegać ewentualnym katastrofom budowlanym. Właściciel bądź zarządca, który nie wywiąże się z obowiązku odśnieżania dachu musi liczyć się z konsekwencjami, a nawet z wprowadzeniem natychmiastowego zakazu użytkowania obiektu. Policjanci przypominają również o obowiązku odśnieżania chodników oraz obowiązku utrzymania czystości i porządku w rejonie nieruchomości.

– Zgodnie z art. 117 kodeku wykroczeń, kto nie utrzymuje czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy podlega karze grzywny do 1.500 złotych albo karze nagany. Osoba, na której ciążą przedmiotowe obowiązki ponosić może także odpowiedzialność cywilnoprawną za wypadki zaistniałe na obszarze nieruchomości – dodała asp. dr Iwona Grzebyk-Dulak.

Opr.: Agnieszka Michalik
Źródło: KMP NS, KWP Kraków, MSWiA
Fot.: pixabay.com (zdjęcie ilustracyjne)

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź