miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Około 111 km dróg dwujezdniowych na etapie prac dokumentacyjnych w Małopolsce! Wśród najważniejszych „Sądeczanka”!

2 6 853

Ok. 111 km nowych dróg dwujezdniowych w województwie małopolskim znajduje się obecnie na etapie prac dokumentacyjnych. Najważniejsze z nich to droga krajowa nr 75 Brzesko – Nowy Sącz, tzw. sądeczanka oraz trasa S52 Bielsko Biała – Głogoczów (Beskidzka Droga Integracyjna).

 

Czytaj również: Poseł Ziemi Sądeckiej przewodniczącym polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy! Kolejne wyróżnienie Arkadiusza Mularczyka

 

Budowy dróg krajowych w Małopolsce są widoczne. Można obserwować ich postępy. Inaczej jest z drogami, które są na różnych etapach prac dokumentacyjnych, gdzie powstają warianty korytarzy, trwają analizy, konsultacje, starania o uzgodnienia ich przebiegów i uzyskanie różnych decyzji – zaznaczyła w środę rzeczniczka krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Iwona Mikrut.

Jak podkreśliła, etapy te, choć niewidoczne dla użytkowników dróg, trwają dłużej niż same budowy i nie można ich pominąć.

Największymi projektowanymi inwestycjami są droga ekspresowa 52 Bielsko Biała – Głogoczów, znana jako Beskidzka Droga Integracyjna (BDI) i dwujezdniowa droga krajowa nr 75 Brzesko – Nowy Sącz o parametrach głównej przyspieszonej (GP). Droga w nowym przebiegu nazywana jest “sądeczanką”.

Dwujezdniowa droga krajowa nr 75 Brzesko-Nowy Sącz, czyli “sądeczanka” podzielona jest na dwa odcinki realizacyjne, z których odcinek pierwszy, czyli drugi etap tzw. łącznika brzeskiego łączącego drogę krajową nr 75 z autostradą A4 w Brzesko ma już wybranego wykonawcę do zaprojektowania i realizacji robót.

Na odcinku drugim Brzesko-Nowy Sącz trwają prace dokumentacyjne znajdując się na etapie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego (STEŚ).

Odcinek ten będzie drogą klasy “główna przyspieszona”, z dwoma jezdniami po dwa pasy ruchu, o długości około 50 km (w zależności od wariantu przebiegu długość odcinka waha się od 43,9 do 51,5 km). Dostępność do niej będzie zrealizowana poprzez węzły i skrzyżowania z jednoczesnym wskazaniem do całkowitego wyeliminowania zjazdów.

Do dalszego procedowania wskazano trzy warianty przebiegu trasy. Jeszcze w tym roku planowane jest posiedzenie komisji, która je oceni. Następnie złożony zostanie wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Wszczęcie postępowania na projekt i budowę drogi przewidywane jest w 2023 roku, a realizacja robót w latach 2026 – 2027.

Mikrut przypomniała, że w Małopolsce przygotowywane są także inwestycje w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic. Obejścia miast powstaną w: Piwnicznej Zdroju, Limanowej, Nowym Targu, Makowie Podhalańskim, Wadowicach, Chrzanowie i Tarnowie.

Powstaną także obwodnice nie objęte tym programem. Obecnie trwa przygotowanie dokumentacji dla obwodnic: Chełmca w ciągu dk28, Zatora na dk28 i Zabierzowa na dk79.

Ekspresowa S52 początkowo projektowana była w klasie główna przyspieszona. Status drogi ekspresowej otrzymała rządową decyzją w maju 2016 r., kiedy ustalono jej przebieg w woj. śląskim i małopolskim, który prowadzi od Cieszyna do Bielska-Białej (wcześniej S1), a następnie od węzła Suchy Potok kontynuowany jest do dk7 w Głogoczowie (Zakopianka) i dalej poprzez Północną Obwodnicą Krakowa do trasy S7.

Decyzja środowiskowa dla tej drogi wydana została w lipcu 2018 r, ale do tej pory nie jest prawomocna z powodu odwołań i skarg grupy mieszkańców. W styczniu tego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargi wniesione na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, ale Stowarzyszenie “Inicjatywa Wolne Wadowice” złożyło skargę kasacyjną do NSA. Posiedzenie NSA do dzisiaj nie zostało wyznaczone.

Jak zapewniła przedstawicielka GDDKiA, prace dokumentacyjne są kontynuowane. W kwietniu br. został uzgodniony przez ministra infrastruktury aneks do programu inwestycji dla tej drogi, na koniec sierpnia podpisano aneks na dokończenie opracowania dokumentacji w stadium Koncepcji Programowej do lutego 2025 r. licząc wraz z okresem kiedy wykonawca dokumentacji odpowiadał będzie na pytania stawiane przez wykonawców, którzy będą brali udział w postępowaniu przetargowym na wykonawcę inwestycji w systemie “projektuj i buduj”.

źródło: PAP
fot. GDDKiA

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
2 Komentarze
 1. keisyr pisze

  Pani Iwona Mularczyk,
  Proszę skierować Handzla do prokuratora pod zarzutem popełnienia przestępstwa !
  Przestępstwo to polega na zbudowaniu praktycznie blokady ruchu na ulicy Barskiej i Broniewskiego w Nowym Sączu poprzez ciasne minirondo o jednym pasie ruchu !!!

  1. Bozen Ka pisze

   “Obejścia miast powstaną w: Piwnicznej Zdroju” to chyba jakis zart! Przez srodek miasta nowy projekt przebiega, ludziom pod oknami ! To nazywacie obwonica? Propoaganda bzdury.

Zostaw odpowiedź