miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Patron myśliwych i jeźdźców zaprasza! Przed nami Hubertus

0 875

Nowosądecki Okręg Polskiego Związku Łowieckiego zaprasza na IX Hubertusa Krynickiego. Impreza odbędzie się już w najbliższą niedzielę (26 września) w Krynicy Zdroju. Dla wszystkich przygotowano wiele atrakcji. Hubertus rozpocznie się o godz. 11:00 uroczystą Mszą Świętą. Następnie przewidziano liczne koncerty, pokazy psów myśliwskich oraz degustacje kuchni regionalnej oraz dań z dziczyzny. 

 

Czytaj również: 9 zastępów Straży i 62 strażaków walczyło z ogniem. Z konstrukcji niewiele zostało [Zdjęcia]

 

 

Hubertus, hubertowiny – święto myśliwych, leśników i jeźdźców, organizowane przez jeźdźców na zakończenie sezonu, a przez myśliwych na początku sezonu polowania jesienno-zimowego. Nazwa pochodzi od świętego Huberta (patrona myśliwych i jeźdźców), którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest właśnie 3 listopada.

Św. Hubert

Kim był Św.Hubert?
Hubert urodził się w 655 roku w Gaskonii, był potomkiem królewskiego rodu Merowingów. Zamiłowanie do polowania odziedziczył po swoim ojcu. Towarzyszył mu często na łowach. Ponoć w wieku 14 lat uratował mu życie podczas polowania na niedźwiedzia w Pirenejach.

Młody Hubert najwięcej czasu spędzał w lasach, gdzie nieustannie polował; łowiectwo było jego pasją. Niektóre źródła wskazują, że prowadził swobodne życie. Tak było do roku 695, kiedy polując w Górach Ardeńskich, nie bacząc na nic, w sam Wielki Piątek napotkał białego jelenia z promieniejącym krzyżem w wieńcu. Miał wtedy usłyszeć głos Stwórcy ostrzegający go przed jego niepohamowaną pasją i nakazujący mu udanie się do Lamberta – biskupa Maastricht – Tongres. Przejęty objawieniem, tak też uczynił.

Atrybutem św. Huberta jest jeleń (często albinos) z jarzącym się krzyżem pomiędzy tykami wieńca. Według legendy Hubert ujrzał takiego jelenia podczas polowania w lesie. Po tym zdarzeniu zaniechał łowiectwa i oddał się służbie Bogu. Dziś atrybut św. Huberta jest symbolem Polskiego Związku Łowieckiego.

Skąd święto zwane dzisiaj Hubertusem?
Dzień poświęcenia relikwii Św. Huberta – 3 listopada – stał się świętem myśliwych, leśników, strzelców, sportowców, kuśnierzy, matematyków i jeźdźców, zwanym Hubertusem. Święto to dawniej czczono uroczystymi łowami, poprzedzanymi mszą w intencji myśliwych. Współcześnie urządza się w tym dniu gonitwę. Święto po raz pierwszy obchodzono około 1444 roku. Początkowo były to wielkie polowania.

W Polsce kult św. Huberta, nazywany hubertowinami lub hubertusem, sięga XVIII wieku. Z jego wprowadzeniem związane są dzieje dynastii władców saskich, którzy zasiadali na tronie polskim.

Z kolei w czasach II Rzeczypospolitej, pierwszym organizatorem polowań hubertowskich w Spale był prezydent Ignacy Mościcki. Odbyło się ono w 1930 roku 3 listopada.

źródło: PZŁ, NSOPZŁ, Wikipedia
fot. Wikipedia, PZŁ

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź