miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Pieniądze na dodatek węglowy przekazane na konta małopolskich samorządów

0 994

Pieniądze na wypłatę tzw. dodatków węglowych wpłynęły dziś na konto Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Niezwłocznie, bo w ciągu ok. dwóch godzin, przekazaliśmy je na konta samorządów. Na rachunki 181 gmin trafiła kwota 821 882 340 zł. Jedna z najwyższych kwot trafiła na Sądecczyznę. Samorząd Chełmca otrzymał na cel przeszło 10 milionów złotych.

Czytaj również: „Zdążyć przed grypą”– program szczepień ochronnych przeciwko grypie dla mieszkańców Miasta Nowego Sącza od 60 roku życia

– Po otrzymaniu środków z Ministerstwa Klimatu i Środowiska natychmiast przelaliśmy je na konta samorządów. Apeluję, aby urzędy miast i gmin sprawnie przeprowadziły weryfikację złożonych wniosków i niezwłocznie przekazywały pieniądze mieszkańcom. Małopolanie ubiegający się o dodatek węglowy mogą spodziewać się w najbliższym czasie wypłat na swoje konta. Przypominam, że weszła w życie nowelizacja przepisów, która wydłuża czas dla samorządów na weryfikację wniosków. Rząd wsłuchał się w propozycje samorządów i uwzględnił ich propozycje w nowelizacji ustawy, którą podpisał Pan Prezydent i która weszła już w życie – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Najwyższa kwota została przekazana do następujących samorządów:

  • Kęty – 12 393 000 zł,
  • Krzeszowice – 12 362 400 zł,
  • Myślenice – 11 236 320 zł,
  • Andrychów – 11 169 000 zł,
  • Chełmiec – 10 823 220 zł.

Dodatek przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Warunkiem jego otrzymania jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Jednorazowy dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł. Jest to kwota, jaką otrzymają właściciele gospodarstw domowych, których wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone.

Wnioski można składać do 30 listopada 2022 roku.

Źródło: MUW
fot.: pixabay.com (ilustracyjne)

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź