miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Pierwszy krok do rekultywacji Jeziora Rożnowskiego

0 416

Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski wziął udział w spotkaniu podsumowującym Akcję na Rzecz Rekultywacji Jeziora Rożnowskiego. Akcję zainicjowało Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin”, a ideę poparło 16 sądeckich samorządów, w tym Rada Powiatu Nowosądeckiego. Zebrano 5100 podpisów pod poparciem tej idei. Pomysłodawca akcji Zygmunt Berdychowski przekazał je uroczyście na ręce wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego i posła Jana Dudy.

Czytaj również: Znakomity bilans 33 lat samorządności. Za nami Małopolskie Dni Samorządu Terytorialnego

Naszym zamiarem jest doprowadzenie do zmiany ustawy prawo wodne, która miałaby zobowiązywać do tworzenia funduszu celowego zasilanego z odpisu w wysokości dwóch procent rocznego przychodu spółki Tauron Ekoenergia, która czerpie zyski z produkcji energii wytwarzanej w elektrowni wodnej w Rożnowie – wyjaśnia Zygmunt Berdychowski. – Zmiana ustawy dotyczyłaby nie tylko tej jednej spółki, ale też innych podobnych podmiotów w kraju.

Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski podkreślił, że finał akcji na rzecz rekultywacji jeziora jest pierwszym krokiem do realizacji tego przedsięwzięcia. Teraz trzeba stworzyć w Sejmie szeroką koalicję poparcia dla zmian w prawie.

Spółka czerpiąca zyski z jeziora powinna być zobowiązania do dbania o nie – uważa starosta Marek Kwiatkowski.

Fot. Paweł Szeliga

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź