miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Piwniczna-Zdrój: Burmistrz Chorużyk przegrywa proces w trybie wyborczym

1 661

Burmistrz Piwnicznej-Zdroju, Dariusz Chorużyk przegrał w piątek (22 listopada) proces w trybie wyborczym. Sprawa ma związek z wpisem burmistrza na profilu Facebookowym, w którym według inicjatorów referendum podał nieprawdziwe informacje dotyczące kosztów organizacji referendum.

 

Czytaj również: Polityczny ping-pong! Starosta kontra przewodniczący Rady

 

Zapadł wyrok w trybie wyborczym, na mocy którego burmistrz Dariusz Chorużyk ma na swoim profilu na Facebooku sprostować dane dotyczące kosztów organizacji referendum. Podstawą do powództwa był wpisy, w którym sugerował m.in., że koszt referendum, który gmina będzie musiała ponieść z własnego budżetu wystarczyłby np. na wyremontowanie jakiegoś odcinka drogi gminnej. W ślad za tym w gminie pojawiły się pogłoski, że referendum może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy.

Wniosek do Sądu Okręgowego w Nowym Sączu złożył Piotr Ściegienny, pełnomocnik Inicjatora Referendum w Piwnicznej-Zdroju. Domagał się od sądu, by ten zakazał Dariuszowi Chorużykowi, burmistrzowi Piwnicznej-Zdroju, publikowania nieprawdziwych informacji o tym, że koszty z tytułu organizacji referendum lokalnego ponosi wyłącznie gmina i jest to kwota około 50 tys. zł, a także usunięcia tych wpisów z prywatnego, ale ogólnodostępnego konta na profilu Facebook.

Ściegienny wnioskował o sprostowanie tych informacji poprzez umieszczenie oświadczenia na portalu społecznościowym, a także dwóch informacyjnych portalach internetowych. Do tego wpłacenia przez Chorużyka 5 tys. zł na rzecz Towarzystwa Miłośników Piwnicznej oraz takiej samej kwoty odszkodowania.

Sąd w części uznał wniosek i zobowiązał burmistrza Chorużyka do usunięcia wpisów z Facebooka oraz zamieszczenia oświadczenia o rozpowszechnianiu przez niego nieprawdziwych informacji co do kosztów, jakie gmina poniesie w związku z przeprowadzeniem 15 grudnia referendum. Do tego ma wpłacić 500 zł na rzecz Towarzystwa Miłośników Piwnicznej. Postanowienie nie jest prawomocne. Strony mogą złożyć odwołanie do Sądu Apelacyjnego w Krakowie w ciągu 24 godzin. Czas mija w poniedziałek, 25 listopada, o godz. 11.20.

Opr. Rafał Kmak
fot. archiwum

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. Mieszkaniec pisze

    Na spotkaniu z mieszkańcami Burmistrz zamiast sprostować i przeprosić brnie dalej i tłumaczy się że przegrał bo zabrakło tam słowa “około”… czekamy zatem Panie Burmistrzu na kolejny wyrok sądu skoro jak Pan twierdzi ta sprawa nie jest zakończona, tylko jaka jest rozbieżność w kwotach każdy widzi i czy z “około” czy bez ktoś tu się “rozpędził” a teraz nawet nie umie przyznać do błędu…

Zostaw odpowiedź