miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Podsumowano sezon turystyczny. Branża zadowolona, hitem bon turystyczny

1 883

Wczoraj w Hotelu Krynica w Krynicy Zdroju, z inicjatywy Andrzeja Gut-Mostowego sekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii odbyło się spotkanie „Podsumowanie sezonu turystycznego 2021 r., wnioski na przyszłość i założenia legislacyjne Departamentu Turystyki”. Organizatorem wydarzenia było Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) przy wsparciu Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

 

Czytaj również: Bezpłatne badania dla kobiet i mężczyzn: profilaktyka tarczycy i spirometria

 

Spotkanie dotyczyło podsumowania sezonu turystycznego. Główny prelegent sekretarz Stanu w MRiT Andrzej Gut-Mostowy zaprezentował również planowane założenia legislacyjne Departamentu Turystyki. Dodatkowo zgromadzeni goście: wójtowie, burmistrzowie oraz przedstawiciele biznesu przedstawiali swoje postulaty na przyszłość związane z funkcjonowaniem branży, nie tylko w okresie pandemii. Największym zainteresowaniem zgromadzonych cieszył się bon turystyczny i plany jego dalszego funkcjonowania. Przypomnijmy, bon turystyczny to autorski pomysł Andrzeja Guta-Mostowego. Dodatkowo pytano m.in. o zmiany w przepisach dotyczących podatku pobytowego, wsparcia i zmian dotyczących inwestycji w sektorze turystycznym dla gmin znajdujących się w obszarze Natura 2000.

Wartość projektu społeczna, ale i gospodarcza jest tak wielka, że władze pochylą się nad tym tematem. Będziemy sugerować, aby ta forma wsparcia rodzin i branży turystycznej była dalej kontynuowana. Oprócz ewidentnych wyników finansowych chciałbym podkreślić dwa bardzo ważne aspekty społeczne – okazało się, że wiele rodzin wielodzietnych, których wcześniej nie było stać na wyjazd wakacyjny w tym roku mogli na ten wypoczynek po wielu miesiącach w pandemii wyjechać. Drugi bardzo ważny efekt z punktu widzenia branży to fakt, iż lawinowo zaczęły rejestrować się obiekty oferujące pokoje gościnne i kwatery, a to przełożyło się na wzrost przychodów miejscowości turystycznych – mówił wiceminister Andrzej Gut-Mostowy.

 

 

Podczas spotkania zapoznano się również z opinią samorządów i przedstawicieli branży turystycznej na temat działań Ministerstwa oraz prac legislacyjnych dotyczących organizacji ruchu turystycznego. Przedstawiono założenia do projektu ustawy regulującej obszar hotelarstwa oraz obszar pilotów wycieczek i przewodników turystycznych. Wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk wskazał jak istotne jest wsparcie realizacji istotnych dla całego subregionu inwestycji w zakresie turystyki, infrastruktury drogowej, a także – jak ważne jest wspieranie lokalnych marek turystycznych w odniesieniu do ogólnopolskiej kampanii prowadzonej przez Powiat Nowosądecki.

 
Mieliśmy ten rok pod wieloma względami udany dzięki aktywności Ministerstwa, dzięki aktywności samorządów. Ta pomoc, która trafiła do gmin na terenie małopolski to 294 mln zł. Jeżeli chodzi o udział w bonie turystycznym również małopolska wyróżnia się w tym zakresie. To pokazuje jaka może być siła, jeżeli działamy wspólnie, jeśli branża turystyczna, samorządy wspierają działania Ministerstwa – mówił Grzegorz Biedroń prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.
 
Po spotkaniu odbyła się konferencja prasowa z uczestnictwem prelegentów.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. Katarzyna pisze

    Brawo! Panie Pośle ten bon turystyczny to strzał w dziesiąykę 👍
    Kolejne wybory dla Pana to będzie formalność 👏

Zostaw odpowiedź