miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Podziękowania i wsparcie dla pracowników sądeckiego Sanepidu

1 1 243

 

 Dziękuję za waszą pracę i zaangażowanie – powiedział dzisiaj do pracowników sądeckiego Sanepidu Jarosław Foremny – Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. – Na Sądecczyźnie jest obecnie bardzo trudna sytuacja związana ze wzrostem zakażeń. Cieszę się, że mamy takich profesjonalistów jak wy w tych trudnych momentach. Dziękuję za wzmożoną pracę, którą wykonujecie od kilku tygodni i proszę, żebyście nadal pracowali z takim samym poświęceniem.

 

Czytaj również: 23 nowe przypadki infekcji koronawirusem na Sądecczyźnie!
4155 osób na kwarantannach [Raport 28.07.2020]

 

Wojewódzki Inspektor spotkał się dzisiaj ze starostą nowosądeckim Markiem Kwiatkowskim, szefem sądeckiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Mateuszem Wójcikiem i pracownikami stacji. Podziękował im za pracę i zapewnił o wsparciu.  

 Dziękuję również staroście za oddelegowanie swoich pracowników do pomocy w Sanepidzie i wsparcie przy czynnościach administracyjnych – mówił Jarosław Foremny. – To ważne, aby w trudnych momentach umieć współpracować. Sytuacja w Powiecie Nowosądeckim i mieście Nowym Sączu jest obecnie najtrudniejsza w Małopolsce w sensie epidemiologicznym. Uśredniając i pozycjonując całe województwo na tle mapy Polski, mamy sytuację lepszą niż średnia w Polsce. Ale na Sądecczyźnie notujemy przyrosty zakażonych. W sposób przewrotny, jedna z dziennikarek napisała tytuł „Cztery wesela i pogrzeb”, co obrazuje, od czego zaczęły się nasze obecne problemy epidemiczne. Wesela to ziemia sądecka, pogrzeb to ziemia tatrzańska.

 

 

Inspektor Wojewódzki odniósł się też do dużego przyrostu zakażonych odnotowanego w ostatnią sobotę (25 lipca 2020 r.).

To była dramatyczna sytuacja w skali dotychczasowych przypadków. Chcę jednak uspokoić, że od tego czasu minęło kilka dni i przyrost utrzymuje się na poziomie około 20 osób dziennie na terenie Powiatu i 4 – 5 osób na terenie miasta Nowego Sącza. Wydaje się, że powoli zarysowuje się tendencja stabilizowania tego wzrostu. Bardzo bym chciał, żeby tak było. To jest oczywiście cały czas na relatywnie wysokim poziomie, ale do 30 dni po szczycie następuje dość istotny spadek. Ta reguła potwierdziła się w powiecie suskim.

Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski od początku wspiera służby sanitarne.

 Pracownicy Sanepidu mają bardzo trudne zadanie. Niejednokrotnie, po weselach i spotkaniach, trzeba znaleźć wszystkich zakażonych i osoby, które się z nimi kontaktowały, przeprowadzić z nimi wywiady, wydać decyzję. Obecna sytuacja wymaga podejmowania szybkich decyzji i udzielania wszelkiej pomocy służbom będącym na pierwszej linii – mówił starosta. Zadeklarowałem wszelką pomoc i reaguję na wszystkie prośby i sugestie Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Jestem w stałym kontakcie z panem Mateuszem Wójcikiem. Bezpieczeństwo mieszkańców jest dla nas priorytetem. Jeszcze raz apeluję o przestrzeganie reżimu sanitarnego. Niech nam się nie wydaje, że koronawirus jest gdzieś obok i nas nie dotyczy. Nośmy maseczki, dezynfekujmy dłonie i zachowujemy zalecany dystans. Starajmy się również ograniczać przebywanie w miejscach, gdzie jest dużo osób i nie można zachować odległości.

Dzisiaj na terenie Powiatu Nowosądeckiego mamy 471 zakażonych, na terenie Nowego Sącza – 108. Łącznie na kwarantannie przebywa 3949 osób.

Opr. Rafał Kmak
Fot. Maria Olszowska

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. Janusz pisze

    Kogoś chyba poj*bało. Ci ludzie, z którymi osoby przebywające na kwarantannie miały nieprzyjemność W są nie kompetentni, hamscy, gburowaci, złośliwi i niepomocni.
    Nie pozdrawiam, j*bać sanepid.

Zostaw odpowiedź