miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Ponad 34,5 miliona złotych na inwestycje drogowe na Sądecczyźnie!

Inwestycje drogowe to koło zamachowe dla rozwoju firm

0 1 027

Ponad 14,6 miliona złotych – na taką kwotę została dzisiaj podpisana umowa pomiędzy wojewodą małopolskim Piotrem Ćwikiem, a starostą nowosądeckim Markiem Kwiatkowskim. Pieniądze pochodzą z Funduszu Dróg Samorządowych i zostaną przeznaczone na remont trzech dróg powiatowych. Wkład własny Starostwa to około 20 milionów. Łącznie koszt inwestycji drogowych to około 34,5 mln. złotych.

 

Czytaj również: Edyta Brongiel w Polskiej Organizacji Turystycznej!

 

Wśród zaplanowanych inwestycji jest:

  • remont drogi powiatowej Nowy Sącz – Florynka w miejscowościach: Kamionka Wielka, Królowa Polska, Królowa Górna, Bogusza. W sumie ma być zmodernizowane ponad 7,7 km trasy, a prace mają trwać od sierpnia 2020 do lipca 2021 r. Wartość projektu to 16 253 085,15 zł, a dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych – 8 126 542 zł;
  • remont ponad 4-kilometrowego odcinka drogi powiatowej Limanowa – Chełmiec w miejscowościach: Chomranice, Klęczany, Marcinkowice. Prace mają trwać od sierpnia tego roku do czerwca 2021 r. Ich całkowity koszt to: 10 235 321,18, zł, a dofinansowanie z FDS – 5 117 660,00 zł;
  • remont ponad 2-kilometrowego odcinka drogi powiatowej Muszyna – ul. Polna – Złockie w miejscowościach: Muszyna i Jastrzębik. Całkowity koszt inwestycji to 3 874 664,56 zł, a dofinansowanie – 1 404 113,00. Prace mają trwać od lipca tego roku do czerwca 2021 r.

Z budżetu Powiatu zostanie dołożone do tych inwestycji około 20 milionów złotych.

 

 

Takich spotkań, jak to dzisiejsze na terenie Powiatu Nowosądeckiego, moglibyśmy zorganizować kilkadziesiąt. Tak wiele jest bowiem przyznanych dofinansowań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Te środki, które płyną do samorządów, są realnym wsparciem w zakresie realizacji inwestycji drogowych – mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik w Marcinkowicach, w gminie Chełmiec, gdzie podpisano umowę. – To jedno z miejsc, gdzie dzięki wsparciu z rządowego programu wyremontowana zostanie droga powiatowa. Do Powiatu Nowosądeckiego i wszystkich gmin z obszaru tego powiatu w obecnej transzy, w ramach trzeciego naboru, wpłynęło ponad 25 milionów złotych wymiernego wsparcia. Środki te pozwolą poprawić bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg i komfort przemieszczania się. Inwestycje realizowane w ramach Funduszu Dróg Samorządowych są niejako lokalnym kołem zamachowym dla firm, które startują w przetargach i je wygrywają. 

 

 

Dziękuję panu wojewodzie, że dostrzega potrzeby związane z infrastrukturą drogową w Powiecie Nowosądeckim, największym powiecie w województwie małopolskim. Remonty dróg powiatowych mają ogromne znaczenie dla lokalnych społeczności, gospodarki i turystyki – powiedział starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – Fundusz Dróg Samorządowych funkcjonuje tak naprawdę dopiero od roku, a już na drogach Powiatu Nowosądeckiego widać jego efekty. Realizacja zadań z I edycji właśnie dobiega końca, a przed nami rozpoczęcie jeszcze większych przedsięwzięć w ramach II edycji. Dzięki pozyskanym środkom na terenie Powiatu Nowosądeckiego remontem lub przebudową zostanie objętych prawie 23 kilometry dróg powiatowych.

Łączna wartość inwestycji z zagwarantowanym już dofinansowaniem to kwota: 44,44 mln zł, z tego  23,25 mln zł to właśnie środki z FDS. Udział Powiatu Nowosądeckiego to 21,18 mln zł.

W dzisiejszym spotkaniu wzięli udział: wojewoda małopolski Piotr Ćwik, starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, wicestarosta Antoni Koszyk oraz parlamentarzyści: senator Wiktor Durlak, poseł Jan Duda i Patryk Wicher.

Opr. Rafał Kmak
Fot. Maria Olszowska

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź