miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Powrót zimy na Sądecczyznę. Prognoza pogody na 18-19 stycznia

0 1 029

W środę, w godzinach porannych, nad Małopolskę nasunie się płytki niż, którego ośrodek dość szybko przemieści się na północny wschód i w godzinach wieczornych będzie już nad Suwalszczyzną. Z niżem przemieszczał się będzie układ frontów atmosferycznych, który przyniesie nad wschodnią Polską opady deszczu, a od Dolnego Śląska po Mazury opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Opady chwilami mogą być intensywne. W nocy nad Sądecczyzną przeszedł front atmosferyczny powodujący opady śniegu.

Czytaj również: Czas na 18. International Cooking Day na WSB-NLU. Skosztuj potrawy z najdalszych zakątków świata

Na południowym wschodzie może spaść do 35 mm deszczu, a w pasie od Dolnego Śląska po Mazury opady śniegu mogą przynieść wzrost grubości pokrywy śnieżnej o 8 cm do 15 cm. W południo-wschodniej Polsce w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów wysokich. Wzrosty mogą mieć gwałtowny charakter z lokalnymi przekroczeniami stanów ostrzegawczych, a punktowo istnieje także możliwość przekroczenia stanów alarmowych.

W nocy ze środy na czwartek opady śniegu związane z tym niżem występować będą już tylko na Mazurach. W czwartek rano, na południowym wschodzie, pojawi się kolejna strefa opadów śniegu, która obejmie Podkarpacie, Małopolskę i Lubelszczyznę. Strefa ta przesuwać się będzie w kierunku północno-wschodnim i opady mogą spowodować przyrost grubości pokrywy śnieżnej o 8 cm do 10 cm.

Z przemieszczaniem się niżu związany będzie także napływ, w środę, cieplejszego powietrza nad Polskę południowo-wschodnią, tam temperatura wzrośnie do 9°C; na pozostałym obszarze kraju będzie około 1°C. W Bieszczadach i Tatrach wzrośnie także prędkość i porywistość południowo-zachodniego wiatru.

Noc ze środy na czwartek przyniesie nam spadek temperatury powietrza poniżej 0°C i zamarzanie mokrych (po wcześniejszych opadach deszczu i śniegu) nawierzchni dróg i chodników. Zalecamy zachować ostrożność na drogach, będzie ślisko!

Zima w Krynicy-Zdroju

IMGW-PIB. Instytut pełni kluczową rolę w osłonie meteorologicznej kraju od 1919 roku. Od Karpat po Bałtyk analizujemy, dostarczamy prognozy i wydajemy ostrzeżenie. Nasze systemy informacyjne i rozwiązania działają 24/7 przez cały rok, wsparte wiedzą i doświadczeniem analityków i specjalistów meteorologii i hydrologii. Jesteśmy Instytutem skupiającym wysokiej klasy specjalistów i dysponujemy niezbędną infrastrukturą do pracy nad nim. Pogoda i klimat to jeden z najważniejszych tematów we współczesnym świecie.

Fot.: Paweł Motyka

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź