miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Powstanie 900 mieszkań dla osób młodych! Dwie gminy z Sądecczyzny w rządowym projekcie SIM

1 1 207

W Bochni odbyła się wczoraj (6 marca) konferencja Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii i Krajowych Zasobów Nieruchomości (KZN) nt. rządowego programu Mieszkanie Dla Rozwoju z udziałem m.in. wicepremiera Jarosława Gowina, zastępcy burmistrza Starego Sącza Kazimierza Gizickiego oraz wójta gminy Korzenna Leszka Skowrona. Podczas spotkania 13 gmin podpisało porozumienie w sprawie utworzenia Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej z KZN. Dzięki porozumieniu powstanie 900 mieszkań dostępnych na preferencyjnych warunkach.

 

Czytaj również: XXI Ogólnopolski Konkurs Papieski ogłoszony!

 

Powołana spółka SIM dzięki wsparciu finansowemu z Bank Gospodarstwa Krajowego i Krajowy Zasób Nieruchomości wybuduje w tych gminach łącznie ok. 900 mieszkań dostępnych na preferencyjnych warunkach, przede wszystkim dla osób młodych.

Jednym z podstawowych problemów dzisiejszej Polski jest brak mieszkań, zwłaszcza dla ludzi młodych – mówił Jarosław Gowin. – Około 45 proc. Polaków od 25 do 34 roku życia ciągle mieszka z rodzicami. Brak mieszkań jest podstawową przyczyną kryzysu demograficznego – powiedział.

Miasto Bochnia, Stary Sącz oraz gminy Korzenna, Proszowice, Dąbrowa Tarnowska, Tuchów, Ryglice, Zakliczyn, Borzęcin, Gnojnik, Trzciana, Jodłowa i Wierzchosławice do spółki mają wnieść aportem działki pod budowę bloków, a także 3 mln zł, które otrzymają z budżetu państwa.

Tomasz Michałowski

Cieszy fakt uczestnictwa gmin z Sądecczyzny w tym przedsięwzięciu. Poprawa dostępu do mieszkań poprzez inwestycje przeznaczone na wynajem, to jeden z priorytetów polityki mieszkaniowej państwa – mówi sądeczanin Tomasz Michałowski, dyrektor gabinetu ministerstwa pracy, rozwoju i technologii. – Szczególną rolę w tym zakresie pełnią inwestycje zwiększające zasoby mieszkań o stosunkowo niskich czynszach, podejmowane z zaangażowaniem gmin – dodaje Michałowski.

Lokatorzy mieszkań mogą z czasem stać się ich właścicielami poprzez spłatę wartości mieszkania. Dzięki wsparciu inwestycji środkami zewnętrznymi szacuje się, że wartość mieszkań będzie niższa o ok. 40% od cen mieszkań w ofercie komercyjnej

Zdaniem Gowina Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to tylko jeden z elementów szerokiego pakietu mieszkaniowego. W przyszłym tygodniu rząd zajmie się ustawą o Społecznych Agencjach Najmu i takich projektów w tej kadencji będzie jeszcze kilka. – Wierzę, że spośród tych 2 mln mieszkań, których dzisiaj brakuje – takie są szacunki, że duża część tych zaległości zostanie nadrobiona – powiedział wicepremier. Dziękował samorządowcom za zaangażowanie w Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową.

 

 

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka mówiła, że program jest ukierunkowany na osoby, które nie są w stanie samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych. “Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa buduje mieszkania o tzw. umiarkowanym czynszu. Są to mieszkania na wynajem, z przystępnym czynszem, na który stać większość Polaków i z opcją dojścia do własności, co odróżni ją od funkcjonowania TBS” – mówiła Kornecka. 

Najważniejsze założenia Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych

  • Na realizację inwestycji mieszkaniowej z SIM samorządy otrzymają dofinansowanie wynoszące do 35 proc. jej kosztów.
  • Powstanie Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych ma zwiększyć dostępność mieszkań na wynajem dla osób o umiarkowanych dochodach.
  • Na tworzenie nowych SIM-ów z udziałem gminy, samorząd będzie mógł otrzymać bezzwrotne wsparcie w wysokości 3 mln zł.
  • SIM-y mają być alternatywą dla tych, których nie stać na kredyt mieszkaniowy lub którzy nie chcą się wiązać tak długoletnim zobowiązaniem finansowym.
  • Lokatorom, którzy w ramach umowy partycypacji pokryją co najmniej 20% (25% w dużych miastach) kosztów budowy lokalu, SIM-y zapewnią możliwość dojścia do własności po 20-30 latach.
  • Społeczny Pakiet Mieszkaniowy jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie i na etapie prac w komisjach sejmowych.

SIM – spółka budująca dostępne cenowo mieszkania na wynajem
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to nowa formuła obecnie funkcjonujących TBS-ów. Nowym rozwiązaniem jest model, w którym jednostka samorządu terytorialnego zakłada SIM z KZN. W tym wariancie KZN dysponuje gruntem Skarbu Państwa i wnosi go do spółki (SIM) w celu budowy na nim lokali mieszkalnych. Lokale mieszkalne będą przeznaczone dla określonej grupy najemców, którzy posiadają środki na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są na tyle ograniczone, że nie stać ich na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie.

źródło i fot.: gov.pl, Facebook

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. Anna pisze

    A Nowy Sącz śpi ??? Dlaczego nie budują u nas ?? Ceny mieszkań jak w Krakowie

Zostaw odpowiedź