miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

W pożarze stracili wszystko! Trwa zbiórka na wykończenie ich nowego domu [ZDJĘCIA]

0 1 990

W styczniu ubiegłego roku sześcioosobowa rodzina Brończyków z Bukowca została bez dachu nad głową. W pożarze stracili cały swój majątek. W lipcu rozpoczęła się budowa ich nowego domu, który stoi już w stanie surowym, a jego wykończenie wymaga sporych nakładów finansowych.

Czytaj również: Dopiero zaczęli wspólne życie, a już stracili wszystko! Pomóż Nadii i Łukaszowi z Dąbrowej

16 stycznia 2017 roku po godz. 16:00 w miejscowości Bukowiec w gminie Korzenna doszło do ogromnej tragedii. Drewniany dom Eweliny i Mirosława Brończyków spłonął doszczętnie. Rodzina przebywała wówczas w Ośrodku Zdrowia w pobliskiej Paleśnicy. Jeden z sąsiadów zamieszkujących nieopodal zadzwonił do Mirosława Brończyka z informacją, że w pobliżu jego gospodarstwa zauważył ogień. Zaniepokojony gospodarz zostawił rodzinę w Ośrodku Zdrowia, a sam wsiadł do samochodu i wyruszył sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Po przybyciu na miejsce okazało się, że cały dom stał w płomieniach. Pomimo interwencji ponad trzydziestu strażaków nie udało się uratować budynku mieszkalnego.

Mirosław i Ewelina Brończykowie mają trzech synów. Ponadto zamieszkuje z nimi dziadek. Dotychczas mieszkali oni w mobilnym domku, ale w połowie stycznia tego roku doszło tam do zwarcia instalacji elektrycznej. Rodzina zdecydowała się wprowadzić do nowego domu, który jest jeszcze w stanie surowym. Zainstalowano tam już centralne ogrzewanie, ale zamieszkują oni na razie tylko w jednym pomieszczeniu na dole. Jest ono na tę chwilę prowizorycznie umeblowane, a na wylewce położona została wykładzina i gumolit.

Dotychczas dzięki pomocy dobrych ludzi na specjalnym rachunku bankowym zgromadzono 56 tysięcy złotych oraz kilkanaście tysięcy złotych z Ośrodka Pomocy Społecznej w Korzennej. Ponadto rodzina otrzymała wsparcie materialne.

– Tempo prac przy nowym domu było stosunkowo szybkie, ale kolejne mogą jeszcze potrwać. Wszystko zależeć będzie od pomocy innych, bo rodziny korzystającej stale ze świadczeń OPS na takie wydatki nie stać. Tymczasem wpłaty na specjalne konto uruchomione po pożarze przez OPS od kilku miesięcy niemal ustały. W ubiegłym roku było ich bardzo dużo, teraz w ciągu miesiąca wpływa najwyżej sto złotych – podkreśla Ewelina Zieleń z Ośrodka Pomocy Społecznej w Korzennej, asystentka rodziny Brończyków.

W użytkowanym przez rodzinę nowym domu pozostaje do wykonania multum prac. Budynek jest w stanie surowym i dlatego potrzebne są spore nakłady finansowe, aby wykończyć go w środku. Należy położyć podłogi, otynkować i wymalować ściany. Na górze trzeba wykończyć stropy, nie ma mebli, brakuje wewnętrznych drzwi, oświetlenia, parapetów i mnóstwa innych niezbędnych urządzeń. Budynek wymaga również wykonania elewacji zewnętrznej.

Środki finansowe na rzecz rodziny Brończyków z Bukowca można wpłacać na utworzone przez Ośrodek Pomocy Społecznej konto: 80 8797 1026 0020 0296 1651 0001 (dla przelewów z zagranicy POLUPLPR, PL 80 8797 1026 0020 0296 1651 0001).

Pieniądze wypłacane są rodzinie na podstawie okazanych faktur i rachunków w formie refundacji poniesionych kosztów. Pomoc jest niezwykle potrzebna, ponieważ nowo powstały dom trzeba jak najszybciej wykończyć.

Opr.: Agnieszka Michalik
Źródło i fot.: UG Korzenna, OSP Korzenna

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź