miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Pozostała jedynie kosmetyka. W przyszłym tygodniu otwarcie majestatycznej konstrukcji [Nowe zdjęcia]

2 1 061

Na nowym moście na rz. Dunajec w m. Kurów (gm. Chełmiec), w ciągu drogi krajowej DK75 końcówka prac. To montaż czujników monitoringu pracy konstrukcji, instalacji wewnątrz obiektu i odwodnienia. Obecnie zaawansowanie prac wynosi ponad 97%. Jak zapowiada GDDKiA nowa przeprawa zostanie oddana do użytku już w przyszłym tygodniu, przed Wszystkimi Świętymi.

 

Czytaj również: Świętokrzyskie chce przyciągnąć Słowaków

 

– Stan zaawansowania prac na to ponad 97%. Otwarcie mostu i przełożenie ruchu zaplanowane jest na ostatni tydzień października, pozostałe prace będą ukończone do kwietnia przyszłego roku. Mówimy tutaj o rozbiórce starego mostu, podpór tymczasowych nowego mostu, budowie punktu widokowego od strony Brzeska, oraz rekultywacji terenu. Po nowym moście powinno jeździć się bardziej komfortowo, bo jest on szerszy niż stara przeprawa – informuje Monika Skrzydlewska z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

 

Nowy most w Kurowie k. Nowego Sącza w ciągu drogi krajowej DK75 Brzesko – Nowy Sącz będzie przejezdny już na Wszystkich Świętych, a więc zgodnie z przyjętym harmonogramem. Nowy most jest dłuższy od poprzednika o 200 m. Całkowita jego dł. wynosi 602 m, a szer. 17,18 m. Dla porównania użytkowany od 1943 r. stary most w Kurowie ma dł. 407,6 m, jego szer. 7,5 m, co powoduje, że jezdnia ma tylko szer. 6 m.

 

 

 

Realizacja budowy rozpoczęła się w lipcu 2019 r.na drodze krajowej nr 75. Zgodnie z planami inwestycja o wartości ponad 189 mln zł będzie gotowa w kwietniu 2022 roku. 

Nowy obiekt zastąpi istniejący zbyt wąski most, który został wybudowany w 1943 r. Zaprojektowano go zgodnie z parametrami technicznymi wymaganymi dla drogi klasy GP (główna przyśpieszona). Nowy most powstaje poniżej starego i dłuższy od poprzednika o 200 m. Całkowita jego długość wyniesie 602 metry, szer. 17,18 m, natomiast pylony wznosić będą się na ok. 33,5 m od poziomu terenu.

Most będzie miał po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Ze względu na jego konstrukcję i lokalizację możliwa będzie dobudowa drugiej jezdni z dodatkowym mostem, kiedy zapadanie decyzja o budowie nowej trasy do Nowego Sącza tzw. “sądeczanki”.

W ramach inwestycji na odcinku 2 km zmieniony zostanie przebieg drogi krajowej nr 75: od parkingu w Tęgoborzu do skrzyżowania w Kurowie.

Zgodnie z planami ruch po nowym moście o wartości ponad 189 mln zł powinien zostać puszczony w październiku tego roku. Pozostałe prace będą ukończone w kwietniu 2022 r. Na wykonawcę zadania zostało wybrane w przetargu polsko-węgierskie konsorcjum firm: Banimex i Hodmezovasarhelyi Utepito Korlatolt Felelossegu.

Nowy obiekt zastąpi istniejący most w Kurowie, który został wybudowany w 1943 r. i ma 407,6 m długości. Jest zbyt wąski, ponieważ jego szerokość wynosi tylko 7,5 m, co powoduje, że jezdnia ma sześć metrów szerokości. Stan techniczny starego mostu jest zły.

źródło: GDDKiA w Krakowie
fot. Eksametr

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
2 Komentarze
  1. Bogdan pisze

    No to za 200 mln będziemy w Krakowie minutę wcześniej, z tym że pewności nie ma. Nareszcie! Brawo! Jakby tym tempem PIS dalej przyspieszał nasze dojazdy do stolicy województwa moglibyśmy wnukom obiecywać jakieś 10 minut oszczędności za 60 lat (1mim/6 lat rządów). Całe szczęście minie dwa lata i ich już nie będzie, a może wcześniej całkowicie się pokłócą o stołeczki dla rodzin w państwowych spółeczkach. Każda władza pochodzi od Boga, ale jest jak ten “kij”, ma początek i koniec. Nie martwcie się nic. Jadąc z Krakowa do Sącza stracicie 15 min przez fatalnie uzgodnione zjazdy w Wielogłowach. Kto jeździ wie o co chodzi. Co tam, kiedysi bedzie lepi.

  2. keisyr pisze

    Brawo PiS !!!
    Nowy Sącz dostaje szybsze i komfortowe połączenie z autostradą !!!

Zostaw odpowiedź