miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Prace na nowej konstrukcji praktycznie na finiszu. Wkrótce otwarcie oszałamiającej przeprawy

5 2 782

Prace związane z budową nowego mostu na rzece Dunajcem w Kurowie (gm. Chełmiec) w ciągu drogi krajowej DK75 dobiegają końca. Jak poinformował krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad prace dobiegają końca. Za niespełna kilkanaście dni most zostanie oddany do użytku. – Układana jest warstwa ścieralna nawierzchni. Zaawansowanie prac inżynierskich wynosi 93% – czytamy w komunikacie.

 

Czytaj również: 12 godzin dziennie w internecie. Rodzice nie mają pojęcia, jak jest źle. Raport NASK o nastolatkach w sieci

 

Wszystkie prace idą zgodnie z planem. Zakończenie inwestycji planowane jest na kwiecień ’22 r. Ruch natomiast ma zostać puszczony w październiku tego roku.

 

 

 

Realizacja budowy rozpoczęła się w lipcu 2019 r.na drodze krajowej nr 75. Zgodnie z planami inwestycja o wartości ponad 189 mln zł powinna być gotowa w kwietniu 2022 roku. 

 

 

Nowy obiekt zastąpi istniejący zbyt wąski most, który został wybudowany w 1943 r. Zaprojektowano go zgodnie z parametrami technicznymi wymaganymi dla drogi klasy GP (główna przyśpieszona). Nowy most powstaje poniżej starego i dłuższy od poprzednika o 200 m. Całkowita jego długość wyniesie 602 metry, szer. 17,18 m, natomiast pylony wznosić będą się na ok. 33,5 m od poziomu terenu.

Most będzie miał po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Ze względu na jego konstrukcję i lokalizację możliwa będzie dobudowa drugiej jezdni z dodatkowym mostem, kiedy zapadanie decyzja o budowie nowej trasy do Nowego Sącza tzw. “sądeczanki”.

W ramach inwestycji na odcinku 2 km zmieniony zostanie przebieg drogi krajowej nr 75: od parkingu w Tęgoborzu do skrzyżowania w Kurowie.

Zgodnie z planami ruch po nowym moście o wartości ponad 189 mln zł powinien zostać puszczony w październiku tego roku. Pozostałe prace będą ukończone w kwietniu 2022 r. Na wykonawcę zadania zostało wybrane w przetargu polsko-węgierskie konsorcjum firm: Banimex i Hodmezovasarhelyi Utepito Korlatolt Felelossegu.

Nowy obiekt zastąpi istniejący most w Kurowie, który został wybudowany w 1943 r. i ma 407,6 m długości. Jest zbyt wąski, ponieważ jego szerokość wynosi tylko 7,5 m, co powoduje, że jezdnia ma sześć metrów szerokości. Stan techniczny starego mostu jest zły.

źródło: GDDKiA w Krakowie
fot. Eksametr

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
5 Komentarze
 1. xaxx22x1 pisze

  wow 30 sekund szybciej do krakowa :O co ludzie zrobią z tym zaoszczędzonym czasem !!?? pewnie koroneczke do kaczorka w podzięce

 2. Bogdan pisze

  30 sekund to chyba pod warunkiem, że nie pojedzie żaden traktor, albo “kaciała” jakaś, bo na mostach są linie ciągłe.

 3. xaxx22x1 pisze

  hipotetycznie założyłem czas przejazdu o 1 w nocy

 4. keisyr pisze

  Brawo PiS ! Piękny most w ciagu drogi ekspresowej Nowy Sacz-autostrada !
  Najpierw wyremontowano mostki, poszerzono jezdnię, zrobiono lewoskręty w ciągu DK 75 !
  Potem umocniono góre Just w ciagu DK 75 !
  Teraz nowy szeroki most w ciągu DK75 ! Skraca to czas Nowy Sącz – autostrada o co najmniej 10 minut ! Jest bezpiecznie i komfortowo
  Z autostrady do Nowego Sacza jeździ sie coraz lepiej
  Najgorzej jest po wjeździe do Nowego Sącza. Korki na ulicy Tarnowskiej Dziad Handzel nie ma pieniędzy aby dodać choć jeden pas ruchu !

 5. keosyr pisze

  Rysiu nie chce nic mowić ale teb nost też ma po jednym pasie.. pisowski dziadu bez rozumu

Zostaw odpowiedź