miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Prawie milion złotych dla zdolnych uczniów

Nowy program stypendialny w Małopolsce

0 1 232

Już od najbliższego czwartku (31 stycznia) można składać wnioski o przyznanie stypendium w ramach Regionalnego Programu Stypendialnego dla najzdolniejszych uczniów. Ten nowy program wsparcia obejmować będzie uczniów i studentów z Małopolski. Ze środków własnych zarząd województwa małopolskiego rozdysponuje 850 tys. złotych.

Bardzo ważnym elementem jest to, że program stypendialny adresowany jest do uczniów i studentów, którzy osiągają nie tylko sukcesy w nauce, ale również wyróżniają się na prestiżowych zawodach sportowych, czy konkursach artystycznych.

Czytaj również: Przeszło 2,5 mln zł do podziału! (Mecenat Małopolski)

Marta Mordarska

– To bardzo ważna informacja dla wszystkich młodych, zdolnych i ambitnych uczniów z naszego terenu – mówi Marta Mordarska, wiceprzewodnicząca Komisji Kultury Województwa Małopolskiego. – To właśnie nasza młodzież, jest tym kapitałem, który w przyszłości zadecyduje o dalszym rozwoju całej Małopolski. Pozyskane środki umożliwią ich rozwój i zaprocentują rozwojem ich zainteresowań – dodaje radna Marta Mordarska.

„Celem Regionalnego Programu Stypendialnego finansowanego ze środków własnych Województwa Małopolskiego jest inwestycja w wiedzę i zdolności młodych Małopolan. Dzięki wsparciu z budżetu Województwa Małopolskiego uczniowie i studenci mogą starać się o stypendia w wysokości kilkuset złotych miesięcznie. Tym sposobem chcemy doceniać młodych ludzi, którzy nie tylko rozwijają swoją pasję, ale też zwyciężają na olimpiadach i w konkursach z różnych przedmiotów czy podczas ogólnopolskich i międzynarodowych zmagań sportowych lub artystycznych” – czytamy na stronie malopolska.pl

Szczegóły dotyczące programu: KLIK

W ramach Regionalnego Programu Stypendialnego finansowanego ze środków własnych Województwa Małopolskiego w roku szkolnym/akademickim 2018/2019 r. będą przyznawane stypendia:

1. dla uczniów, mających miejsce zamieszkania na terenie Województwa Małopolskiego:
– za szczególne osiągnięcia artystyczne,
– za szczególne osiągnięcia sportowe,
– za szczególne osiągnięcia w naukach humanistycznych.

Stypendia przyznawane będą na okres maksymalnie 10 miesięcy. Miesięczna wysokość ww. stypendiów wynosi
a) w przypadku uczniów szkół podstawowych (klasy 5-7): 350,00 zł brutto
b) w przypadku uczniów klasy 8 szkoły podstawowej (w tym klas dotychczasowego gimnazjum): 425,00 zł brutto;
c) w przypadku uczniów szkół ponadpodstawowej (w tym ponadgimnazjalnych): 500,00 zł brutto.

2. dla studentów, mających miejsce zamieszkania na terenie Województwa Małopolskiego:
– za szczególne osiągnięcia artystyczne,
– za szczególne osiągnięcia sportowe,
– za szczególne osiągnięcia w naukach humanistycznych i społecznych,
– za szczególne osiągnięcia w naukach ścisłych, przyrodniczych i technicznych (dla studentów studiujących na kierunkach kluczowych),
– na naukę nowożytnego języka obcego,
– stażowe,
– na naukę języka polskiego (dla studentów, legitymujący się obywatelstwem innych państw, którzy wybrali jako miejsce zamieszkania Małopolskę).

Stypendia przyznawane będą na okres maksymalnie 10 miesięcy, z wyjątkiem stypendium na naukę języka obcego przyznawanego na okres trwania kursu oraz stypendium stażowego przyznawanego na okres trwania stażu. Miesięczna wysokość stypendiów wynosi maksymalnie 600,00 zł brutto, z wyjątkiem stypendium na naukę nowożytnego języka obcego (wysokość stypendium wynosi nie więcej niż 50% kosztu kursu) oraz stypendium stażowego (wysokość stypendium wynosi równowartość stypendium przyznanego przez przedsiębiorcę, przy czym nie więcej niż 800,00 zł brutto miesięcznie).

Rafał Kmak
źródło: malopolska.pl, fot. arch, pixabay.com

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź