miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Prezenty pod choinką w Dniu Bożego Narodzenia

0 2 957

Zwyczaj obdarowywania bliskich w Wigilię oraz w okresie Bożego Narodzenia kultywowany jest w Polsce od XIII wieku i nawiązuje do darów złożonych przez Trzech Króli w Betlejem. Zwykle zostawiane są one pod choinką. Mikołajki (6 grudnia) to również okazja do obdarowywania innych prezentami, jest to zaczerpnięte z kultury anglosaskiej. W każdej kulturze można spotkać innego Mikołaja.

 

Czytaj również: Sądeccy policjanci będą prowadzić wzmożone działania na drogach w okresie świąt Bożego Narodzenia!

 

W Rosji jest to Mikołaj z Miry i jest patronem uciśnionych i skrzywdzonych, a prezenty dzieciom rozdaje tzw. Dziadek Mróz, przypomina on bowiem bajkową postać Moroz Krasnyj Nos i rozdaje podarunki wspólnie ze Śnieżynką.

Święty Bazyli pochodzi z tradycji bizantyjskiej i rozdaje prezenty dzieciom 1 stycznia.

Na Kaszubach, Pomorzu Zachodnim, Pałukach, Kujawach oraz w Wielkopolsce w Boże Narodzenie prezenty przynosi Gwiazdor, a 6 grudnia Święty Mikołaj.

Święty Mikołaj rozdaje prezenty również w Małopolsce 6 grudnia, a pod choinką zostawia je Aniołek. Na Górnym Śląsku, w Czechach, na Słowacji i Węgrzech w Boże Narodzenie prezenty zostawia Dzieciątko, które jest utożsamiane z Jezusem Chrystusem.

Gwiazdka rozdaje podarki w Boże Narodzenie na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Krasnoludki zostawiają prezenty na Płaskowyżu Tarnogrodzkim, a w Hiszpanii robią to Trzej Królowie w dniu 6 stycznia. Każdy region Polski ma inne tradycje związane z obdarowywaniem się w Święta Bożego Narodzenia, każdy kraj ma inne zwyczaje.

Zwykle prezenty zostawia się pod choinką, ale są one zostawiane również w innych miejscach. Piękna tradycja obdarowywania się prezentami przenikła do Europy z Ameryki i jest kultywowana. Nie każdy podarek jest jednak odbierany pozytywnie przez obdarowane osoby i często są one zupełnie nietrafione. Może warto wcześniej dowiedzieć się jaki prezent będzie pasował do konkretnej osoby? Należy obdarowywać innych z rozwagą. Jest to jednak miłe zaskoczenie i przeważnie sprawia dużą przyjemność. Dawanie prezentów również wprawia w pozytywny nastrój i należy to robić nawet bez szczególnej okazji.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik (archiwum)

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź