miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Prognoza synoptyczna na 14. tydzień roku (02-07.04.2024 r.)

0 286

Po ciepłych świętach zdecydowana zmiana warunków pogodowych. Początkowo aurę kształtować będzie zatoka niżowa związana z niżem przemieszczającym się znad Bałtyku w kierunku Rosji. Napłynie chłodne powietrze polane morskie, a wraz z nim miejscami wystąpią przelotne opady deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. Ochłodzenie tylko przejściowe. Już w czwartek zacznie napływać do Polski zdecydowanie cieplejsze powietrze. Najcieplej będzie w niedzielę, na przeważającym obszarze kraju temperatura powyżej 20°C, miejscami nawet powyżej 25°C.

Czytaj również: Na drogach Sądecczyzny było bezpiecznie – podsumowanie wielkanocnego weekendu

We wtorek zachmurzenie umiarkowane lub duże. Miejscami opady deszczu. Prognozowana suma opadów na we wschodniej połowie kraju i południu miejscami do 15 mm, na południowym wschodzie do 30 mm. Lokalnie burze. W górach deszcz ze śniegiem, a wysoko w Tatrach śnieg i możliwy przyrost pokrywy śnieżnej o 15 cm. Temperatura maksymalna wyniesie od 11°C do 15°C, chłodniej będzie nad morzem i w rejonach podgórskich, około 9°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 75 km/h, z kierunków zachodnich. W Sudetach porywy wiatru do 120 km/h, w Tatrach do 100 km/h. W Tatrach zawieje i zamiecie śnieżne.

W środę w całym kraju okresami będą występować przelotne opady deszczu, w pasie Pojezierzy również krupy śnieżnej lub deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 3°C do 7°C na północy kraju, na pozostałym obszarze od 10°C do 14°C. Wiatr nadal będzie umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, stopniowo słabnący, zachodni i północno-zachodni. W górach porywy wiatru około 100 km/h.

W czwartek miejscami przelotne opady deszczu. Rano miejscami, głównie na północy kraju, przymrozki. W ciągu dnia już cieplej. Temperatura maksymalna od 11°C do 16°C, na Dolnym Śląsku około 18°C, chłodniej jedynie na krańcach północnych, od 6°C do 9°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych.

W piątek opady deszczu już tylko okresami na północy i w centrum. Na południu pogodnie. Temperatura maksymalna na północy od 13°C do 17°C, na pozostałym obszarze od 18°C do 22°C, chłodniej nad samym morzem, około 10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, południowo-zachodni.

W sobotę przelotny deszcz wystąpi tylko na północy, poza tym pogodnie. Temperatura maksymalna od 9°C do 13°C na północnym wschodzie, około 17°C w centrum, do 21°C na południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany, w porywach do 65 km/h, zachodni.

W niedzielę w całym kraju pogodnie i ciepło. Temperatura maksymalna od 20°C do 25°C, na Dolnym Śląsku 27°C, chłodniej nad morzem, około 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, południowy i południowo-zachodni.

IMGW-PIB. Instytut pełni kluczową rolę w osłonie meteorologicznej kraju od 1919 roku. Od Tatr po Bałtyk, od Karpat po Zalew Szczeciński analizujemy, dostarczamy prognozy i wydajemy ostrzeżenie. Nasze systemy informacyjne i rozwiązania działają 24/7 przez cały rok, wsparte wiedzą i doświadczeniem analityków i specjalistów meteorologii i hydrologii. Jesteśmy Instytutem skupiającym wysokiej klasy specjalistów i dysponujemy niezbędną infrastrukturą do pracy nad nim. Pogoda i klimat to jeden z najważniejszych tematów we współczesnym świecie.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź