miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Przebadają całą populację w województwie! Jako pierwsze Małopolska, Podkarpacie i Śląsk

0 4 011
Waldemar Kraska: rozważamy przeprowadzenie przesiewowych testów na koronawirusa w jednym lub kilku województwach. – Rozważamy przeprowadzenie populacyjnego badania na obecność koronawirusa w jednym lub kilku województwach w Polsce – mówi w Radiu ZET wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. W województwie małopolskim dobowy przyrost zakażeń jest na bardzo wysokim poziomie. Planujemy się w czołówce w kraju. Tylko wczoraj było to 2045 zakażeń (4 wynik w Polsce). Brane są pod uwagę Podkarpacie, Małopolska i Śląsk – w tych województwach wykonane zostaną testy wśród całej populacji. Potwierdził to podczas konferencji Minister Zdrowia.

 

Czytaj również: Mocny spadek nowych zakażeń na Sądecczyźnie! W Nowym Sączu tylko 7, w powiecie 33 przypadki [Raport 20.11.2020]

 
Kraska przyznaje, że w tej chwili resort analizuje wyniki podobnych badań, które przeprowadził rząd Słowacji. – To była duża akcja, w tej chwili zbierane są wyniki. Na forum międzynarodowym Słowacja je pokazała i trwa dyskusja, czy to przesiewowe badanie przynosi efekt. Tam były robione tzw. szybkie testy. My być może też te szybkie testy wykorzystamy do przeprowadzenia takiego populacyjnego badania jednego czy kilku województw.
 
Mamy dwa miliony szybkich testów, jedna dostawa już jest, druga – także milion – ma przyjść. Czekamy też na wyniki podobnych badań z innych krajów Europy Zachodniej. Np. w Wielkiej Brytanii niektóre miasta też są testowane przesiewowo. Musimy do tego rozsądnie podejść, żeby to miało naukowy sens – mówi Waldemar Kraska.
 
Wiceszef resortu zdrowia przyznaje, że ministerstwo rozważa także rozszerzenie grupy lekarzy, którzy mogą kierować pacjentów na testy na koronawirusa. Resort skłania się do tego, by zlecenia mogli wypisywać również lekarze z prywatnych placówek medycznych. – Być może będzie decyzja na “tak”. Jeszcze nie mamy całego pakietu. Trzeba jeszcze to z NFZ omówić, w jaki sposób to refundować. Bo takie badanie musi być refundowane. Każda nowa możliwość kolejnego zlecania testów, jest dobra, bo tych testów musimy wykonywać jak najwięcej – deklaruje Kraska.

 

źródło: Radio ZET
fot. archiwum

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź