miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Przetarg na Sądeczankę już w przyszłym roku. Tunel pod Justem opcją najbardziej prawdopodobną

2 996

Jak informuje Wiesław Janczyk, Minister Finansów już za dwa miesiące wybrane warianty Sądeczanki trafią do RDOŚ-u, a jeszcze przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi zostanie rozpisany przetarg na projekt wykonawczy drogi. Co więcej, okazuje się, że wariant z tunelem pod Justem jest najbardziej prawdopodobny.

 

Czytaj również: Gminy inwestują w sieć kanalizacyjną i wodociągową

 

Mam potwierdzoną informację, że do końca tego miesiąca dwa przebiegi Sądeczanki zostaną skierowane do RDOŚ-u do przygotowania opinii środowiskowej i uzgodnień geologicznych. Chcielibyśmy, żeby rozpisanie przetargu na projekt wykonawczy tej drogi nastąpiło w roku przyszłym, jeszcze przed wyborami parlamentarnymi. Jest to bardzo ambitny plan. Na razie wydaje mi się, że jest niezagrożony – informował dzisiaj (12 lutego) Wiesław Janczyk, dodając, że wariant z tunelem pod Justem ma największe szanse na realizacje.

O Sądeczance pisaliśmy już tutaj: Wybrali warianty przebiegu Sądeczanki! [ZOBACZ WIZUALIZACJE]

Minister dodał także, że po ostatnich uzgodnieniach, które miały miejsce w gminie Łososina Dolna i w gminie Iwkowa, zostały zgłoszone dalsze uwagi co do przebiegu tej trasy. Wśród uwag znalazła się m.in. propozycja wydłużenia tunelu pod Justem. – Nie będzie to proste, ponieważ każdy metr takiego tunelu, który został zaprojektowany w tym przebiegu, horrendalnie zwiększa cenę inwestycji. Wszyscy chcielibyśmy zbudować go u podstawy przewyższenia, ale to się wydaje na dzisiaj nierealne – komentował sprawę polityk.

Jednakże najbardziej sporny element dotyczy odcinka na terenie gminy Iwkowa i gminy Czchów. – Ważą się tam losy, czy będzie budowany drugi tunel, też kilometrowy, czy zostanie wysiedlonych 86 gospodarstw na terenie gminy Iwkowa. Wyburzenie domów jest optymalne pod względem ekonomicznym, ale nie społecznym. Ten aspekt społeczny jest jednak bardzo istotny i jest nie do pominięcia – podkreśla Wiesław Janczyk i zaznacza, że tunel zwiększa koszty inwestycji o ponad 400 mln złotych.

Jak dodaje minister, przez najbliższe kilka miesięcy kwestia ta jednak nie musi być rozstrzygana i rozmowy na ten temat mogą jeszcze trwać. – Myślę, że zostanie podjęta racjonalna decyzja – komentuje minister.

MK
Fot. MK, archiwum

Komentarze Facebook
Zobacz również
2 Komentarze
 1. Przestrzenny pisze

  Dobre obietnice wyborcze! Skoro tunel pod Justem, to niech zrobią tunel pod Łubinka i górą Zabełecka, w sumie to drugie nie potrzebne, ale pod Łubinka jak najbardziej, będzie efektownie i nie będzie trzeba rozwalać nowego ronda a przy okazji zachowamy przejazd normalny, zeby nie było, że się nie da, bo na zakopiance się da! To tu też będzie sie dało.
  A i najlepiej jakby rozpoczęli prace od Brzeska i do tego rozłożyli prace na 6 lat by w kolejnych wyborach mogli obiecać również drogę do Sącza, plus protesty i inne teksty to może za 100 lat jak wszyscy będą spać w grobach doczekamy się drogi do stanowiska archeologicznego “Sądecka dziura milionera”. Miasto pełne nadziei uciekających dzieci.
  Obietnice, obietnicami ale kasa jakby się zgadzała to by było przyjemniej.
  Za mojego życia chciałbym się doczekać jednak polaczenia Podłeże Piekiełko.

 2. keisyr pisze

  Nalezy wysiedlić te 86 gospodarstw w Iwkowej a nie budować drugiego tunelu a przez to wydłużać drogę Nowy Sacz – autostrada
  W tych 86 gospodarstwach w Iwkowej mieszkają sami starcy i za kilka lat domy te bedą puste, więc bez problemu można je juz zacząć wyburzać !!!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.