miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Raport o stanie powiatu i jednogłośne absolutorium!

1 224

Podczas sesji w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu, przed głosowaniem nad absolutorium, radni wysłuchali sprawozdania starosty nowosądeckiego Marka Kwiatkowskiego z pracy Zarządu w 2019 r. i zrealizowanych w tym czasie inwestycji. Przedstawił on też Raport o stanie Powiatu Nowosądeckiego, po którym radni jednogłośnie udzielili wotum zaufania Zarządowi. Podobnie było z absolutorium. Zarząd otrzymał je jednogłośnie.

 

Czytaj również: Sanepid zamknął kościół w Zawadzie! Msze św. zawieszone do odwołania

 

Przed głosowaniem radni wysłuchali sprawozdania starosty z prac Zarządu w okresie międzysesyjnym.
– Na początku pragnę poinformować, iż 16 czerwca otrzymaliśmy informację z Ministerstwa Finansów o przyznaniu ponad miliona złotych z rezerwy subwencji ogólnej na dofinansowanie budowy nowego mostu na potoku Ubiadek wraz z rozbiórką istniejącego mostu oraz przebudową i rozbudową dojazdów – mówił starosta Marek Kwiatkowski. – Całkowita wartość kosztorysowa tej inwestycji to 2.233.340,40 zł. Na realizację tego zadania ogłoszono już przetarg, na który wpłynęło trzynaście ofert. Obecnie trwa ich ocena.

My się z sobą nie kłócimy, ale pracujemy mając wspólny cel, jakim jest dobro powiatu – podkreślił starosta Marek Kwiatkowski. – Samorząd to jest wspólne działanie i praca zespołowa.

 

 

Starosta poinformował o trwającej procedurze przetargowej na budowę hali sportowej wraz ze strzelnicą przy Zespole Szkół w Marcinkowicach. Wartość kosztorysowa tych robót przekracza 14,6 mln zł. 30 kwietnia złożony został wniosek do Ministerstwa Sportu i Turystyki o przyznanie na ten cel dotacji w wysokości 5 mln zł. Starosta podkreślił, że chciałby, aby placówka w Marcinkowicach mogła pełnić rolę centrum sportu i rekreacji w powiecie. Stąd pomysł uzupełnienia jej o korty tenisowe oraz zaplecze lekkoatletyczne.

Marek Kwiatkowski wspomniał też o przebudowie boiska sportowego wraz z budową oświetlenia zewnętrznego przy Zespole Szkół i Placówek w Piwnicznej-Zdroju. Koszt tych prac, które mają się zakończyć do 14 lipca, to blisko 285 tys. zł. W połowie kwietnia w Urzędzie Marszałkowskim złożono wniosek o dotację w wysokości 200 tys. zł w ramach programu “Małopolska infrastruktura rekreacyjno-sportowa – MIRS”.

22 czerwca otrzymaliśmy dobrą informację o przyznaniu przez Sejmik Województwa Małopolskiego dofinansowania do budowy dwóch naszych boisk sportowych w Piwnicznej-Zdroju i Grybowie – dodał starosta Marek Kwiatkowski. – Na każde z nich przyznano dotację w wysokości 152 tysięcy złotych.

Starosta poinformował też o kolejnym remoncie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Grybowie. Tym razem obejmował on montaż klimatyzacji we wszystkich pomieszczeniach placówki. Będzie ona też służyła do ich ogrzewania w zimie. Do grybowskiej poradni przychodzi tygodniowo około 40 dzieci. Inwestycje prowadzone w tej placówce kosztowały 100 tys. zł i prócz klimatyzacji obejmowały wykonanie izolacji dźwiękochłonnej ścian i sufitu, remont pomieszczeń sanitarnych oraz ułożenie posadzki z płytek ceramicznych w korytarzu wewnętrznym.

Od ostatniej sesji do dziś zakończono też szereg prac z zakresu infrastruktury drogowej. Wyremontowano fragment drogi powiatowej Ropa-Gródek-Biała Niżna na długości 2740 metrów w Gródku (wartość prac – 2,8 mln zł). Na tej drodze odtworzono też skarpę drogową wraz z remontem przepustów (wartość prac – 167 tys. zł), wybudowano też chodnik o długości 1188 metrów w ciągu drogi powiatowej Limanowa-Chełmiec (wartość prac: blisko 1,2 mln zł, 70 procent tej inwestycji dofinansowała gmina Chełmiec). Chodnik o długości 344 metrów wybudowano w Jastrzębiku (droga powiatowa Muszyna-Złockie). Wartość tych prac, dofinansowanych w połowie przez Miasto i Gminę Uzdrowiskową Muszyna to 440 tys. zł.

Starosta Marek Kwiatkowski poinformował o realizowanych procedurach przetargowych na inwestycje o łącznej wartości przeszło 30 mln zł. Obejmują one m.in. remont odcinka drogi powiatowej Nowy Sącz-Florynka o długości 7,9 km (wartość kosztorysowa – 16,2 mln zł, dofinansowanie – 8,1 mln zł), remont fragmentu drogi powiatowej Limanowa-Chełmiec o długości 4,1 km (wartość kosztorysowa – 10,2 mln zł, dofinansowanie – 5,1 mln zł) i remont odcinka drogi powiatowej Muszyna-Złockie o długości 2 km (wartość kosztorysowa 4,4 mln zł, dofinansowanie 1,4 mln zł).

Radni wysłuchali także informacji o rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/21. Przygotowano ofertę, która zapewnia możliwość podjęcia nauki przez 2160 uczniów w 72 oddziałach. Starosta mówił też o szeregu działań związanych z promocją atrakcji turystycznych Sądecczyzny. Przypomniał m.in. o akcji “Złap% i Odkryj Sądeckie”.

Oznacza to, że na hasło Odkryj Sądeckie turysta otrzyma kilkuprocentową zniżkę na pobyt lub korzystanie z atrakcji – wyjaśnił Marek Kwiatkowski. – Na naszej stronie internetowej przygotowano specjalną bazę obiektów, które wspierają tę kampanię.

Po uzyskaniu absolutorium wspólnie z przewodniczącym Rady Powiatu Nowosądeckiego Romanem Potońcem starosta podziękował skarbnikowi Powiatu Małgorzacie Bochenek za wykonanie budżetu. Słowa podziękowania skierował też do sekretarza Powiatu Moniki Dziedziny. Podziękował również radnym za zgodną i merytoryczną pracę.

 

Opr. Rafał Kmak
fot. Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. Geralt pisze

    Hala sportowa? Ze strzelnicą? W Marcinkowicach? Za 14 mln? Przy szkole z minimalnym naborem? Za kilka lat bedzie pusta. Ciekawe posunięcie ekonomiczne. Skąd jest ten Starosta?

Zostaw odpowiedź