miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Razem stwórzmy nową salę tradycji w Karpackim Oddziale Straży Granicznej!

0 821

Dzięki nam ma szansę zaistnieć nowa „izba pamięci” z prawdziwego zdarzenia. W siedzibie Komendy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej przy ul. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich 5 w Nowym Sączu zgromadzone oraz udostępnione dla wszystkich zainteresowanych zostaną materiały historyczne związane z formacjami granicznymi, począwszy od 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. Trwa ogólnopolska akcja społeczna pn. „Zbieramy pamiątki związane z historią 1 Pułku Strzelców Podhalańskich – stwórzmy wspólnie wystawę w Nowym Sączu”.

 

Czytaj również: Nowa sala tradycji w Karpackim Oddziale Straży Granicznej? [ZDJĘCIA]

 

– Celem akcji społecznej jest pozyskanie od ofiarodawców pamiątek związanych z historią jakże ważnego oddziału zbrojnego powstałego na Sądecczyźnie z resztek 20 Pułku Piechoty Austriackiej, który miał olbrzymie znaczenie dla oswobodzenia tych ziem. Brał on również czynny udział na wielu frontach od 1920 do 1939 roku. Jest to niezwykły okres czasu, którym chcielibyśmy się podzielić poprzez ukazanie tych najważniejszych pamiątek i tradycji, jak również ikonografii, którą chcielibyśmy zgromadzić w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. Już wcześniej zaaranżowaliśmy część wystawy poświęconej czasom współczesnym – powiedział Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Pamiątki, które zostaną zgromadzone nie pozostaną anonimowe. Każdy eksponat będzie udokumentowany w księgach, a także umieszczone zostaną informacje na temat darczyńców. Ofiarodawcy mogą przynosić m.in.: fotografie, druki ulotne i okolicznościowe, odznaczenia, odznaki, mundury lub ich elementy, broń, dokumenty, zapisy relacji oraz wspomnień. Przedsięwzięcie objęli swoim honorowym patronatem: Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel i Starosta Powiatu Nowosądeckiego Marek Kwiatkowski.

– Dzięki współpracy z Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu liczę, że w okolicach listopada uda się sfinalizować to przedsięwzięcie i będziemy mogli zaprezentować wystawę – salę pamięci społeczeństwu Sądecczyzny. W chwili obecnej w Karpackim Oddziale Straży Granicznej posiadamy już salę tradycji, natomiast niedogodnością jest to, że liczba eksponatów jest ograniczona, a poza tym jest ona mało dostępna. Młodzież bardzo chętnie odwiedza nasz oddział. Na początku czerwca mieliśmy dni otwarte i w tym okresie przez nasze mury przewinęło się ok. 1700 osób ze szkół. Liczymy, że jeżeli otworzymy nową salę tradycji, będzie to kolejny element przyciągający, który pozwoli zaszczepić w młodym pokoleniu ducha patriotyzmu i miłości do historii oraz kształtować w nich właściwą postawę – podkreślił płk SG Stanisław Laciuga, komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej apelują do wszystkich zainteresowanych osób, którym bliska jest historia 1 Pułku Strzelców Podhalańskich o przynoszenie różnego rodzaju pamiątek do Działu Historyczno-Archeologicznego, który znajduje się przy ul. Lwowskiej 3 w Nowym Sączu.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź