Rozlicz PIT za darmo przez internet
Polacy z założenia są dość podejrzliwym narodem. Stwierdzenie może wydawać się banalne, ale zdecydowanie przenosi się na wszystkie sfery działalności – w tym kwestie prawno-podatkowe. Od kilku lat Ministerstwo Finansów zachęca do korzystania z opcji rozliczania PIT przez internet, coraz więcej firm komercyjnych proponuje specjalne oprogramowania za darmo – dlaczego więc nadal wiele osób nie korzysta z tych propozycji? Czy e-deklaracje są naprawdę darmowe, na co uważać i jak zaoszczędzić?
E-deklaracje, czyli nowoczesny sposób na oszczędności
Ministerstwo Finansów udostępnia na swoich stronach oficjalne, bezpłatne dla każdego podatnika, specjalne aplikacje do wypełniania PITa-X (wiele rodzajów). Można je ściągnąć na swój komputer i przy minimalnych wymaganiach sprzętowych oraz oprogramowania wypełnić deklarację podatkową. Z drugiej strony coraz więcej renomowanych firm świadczących usługi księgowe, podatkowe, czy IT proponuje korzystanie z profesjonalnych programów do wypełniania e-deklaracji bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek opłat. Te programy są nie tylko darmowe, ale pozwalają również zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze, ponieważ:
- Nie poniesiemy kosztów druku formularzy, papieru
- W przypadku osobistego składania dokumentów w urzędzie oszczędzamy na dojazdach i parkowaniu pod urzędem.
- Nie dotyczą nas opłaty pocztowe związane z wysyłką druków księgowych.
Na co uważać
Przesyłanie informacji przez internet jest wygodne i bezpieczne, ale należy pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad:
- Wysyłając dokumenty i informacje poufne na temat swojej sytuacji finansowej zawsze używajmy bezpiecznego połączenia internetowego, które pozwoli na wykorzystanie automatycznych systemów szyfrowania i bezpieczeństwa Ministerstwa Finansów. Nie poleca się pracy na ogólnodostępnych, otwartych sieciach Wi-Fi czy w kafejkach internetowych;
- Należy również zadbać o bezpieczeństwo sprzętowe i nie udostępniać osobom trzecim loginów, haseł itp. Ponadto należy chronić własny komputer przed atakami cyberprzestępców i zaopatrzeć się w dobry program antywirusowy;
- Wybierając oprogramowanie komercyjne powinniśmy zweryfikować podmiot udostępniający program, jego rekomendację oraz opinie użytkowników, a także stosowane zabezpieczenia;
- Korzystając z aplikacji elektronicznych zawsze należy sprawdzić ich aktualność lub możliwość aktualizacji – tak aby pracować na prawidłowych formularzach.
Co zyskują urzędy?
Organy podatkowe starają się zminimalizować liczbę otrzymywanych dokumentów w formie tradycyjnej po pierwsze ze względów technicznych, po drugie kosztowych. E-pity są zdecydowanie łatwiejsze do przechowywania. Wymaga o wiele mniej miejsca, a co za tym idzie, nie generuje opłat z tym związanych. Łatwiejszy jest również dostęp do informacji przechowywanych elektronicznie.
Poza tym automatyczne systemy weryfikacji szybciej znajdują błędy czy nieprawidłowe działania podatników, eliminując pomyłki na etapie przygotowania deklaracji, co ułatwia pracę urzędnikom.
Druki księgowe w wersji online (e-pity) są więc korzystne dla obu stron – organów i podatników.