miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Rozwój gospodarki wodno-ściekowej. W Miasteczku Galicyjskim przekazano 128 mln złotych

0 1 150

Ponad 30 małopolskich samorządowców odebrało dzisiaj, 24 stycznia w Nowym Sączu promesy na pomoc finansową dla gospodarki wodno-ściekowej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W wydarzeniu wzięli udział m.in marszałek Witold Kozłowski, wicemarszałek Józef Gawron, poseł na Sejm RP Patryk Wicher, senator RP Wiktor Durlak, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Wojciech Skruch oraz radny Stanisław Pasoń.

Czytaj również: Nowa maszyna w Nawojowej. Oddano do użytku nową policyjną TOYOTĘ ze 126 KM

Gospodarka wodno-ściekowa jest jednym z najważniejszych elementów codziennego życia mieszkańców, a potrzeby na budowę tej niezwykle potrzebnej infrastruktury, by podnosić jakość życia na obszarach wiejskich, są wciąż obiektem niezwykłej troski, nie tylko samorządów lokalnych. Zarządu Województwa Małopolskiego przekazuje na ten cel kolejne fundusze 128 mln zł.

– Gratuluję władzom poszczególnych gmin determinacji i skuteczności w pozyskaniu środków unijnych. To istotny krok w kierunku unowocześnienia gospodarki, to starania o lepszy klimat, by woda i kanalizacja były na europejskim poziomie. Dzięki temu nasze samorządy stają się liderami w poprawie życia mieszkańców, by Małopolanom było jak najlepiej – podkreślał marszałek Witold Kozłowski

Ponad 27 milionów z przyznanych w Miasteczku Galicyjskim promes trafiło do powiatu nowosądeckiego. Najwięcej, bo 5 milionów złotych trafiło do Gminy Grybów, za przyznane fundusze rozbudowana ma zostać, siec wodociągowo kanalizacyjna. Blisko 4 miliony złotych zostało przyznane Gminie Raba Wyżna, gdzie wybudowana ma zostać infrastruktura wodno-ściekowa. Do miasta i gminy Żabno na budowę sieci wodno kanalizacyj sanitarnej w miejscowościach Żabno, Nieciecza i Pasieka Otfinowska oraz sieci wodno- ściekowej w miejscowości Bobrowniki Wielkie.

Środki przekazane gminom i spółkom komunalnym w ramach trzeciego naboru umożliwią:

 • budowę sieci kanalizacyjnej – 123 km;
 • budowę sieci wodociągowej – 80 km;
 • budowę przydomowych oczyszczalni ścieków – 200 szt;
 • budowę i przebudowę ujęć wody – 4 szt;
 • budowę oczyszczalni ścieków – 1 szt;

Zarząd Województwa Małopolskiego przeznaczył dotąd na gospodarkę wodno-ściekową w ramach PROW łącznie 320 mln zł.

Efektem dotychczasowych trzech naborów na operacje wspierające gospodarkę wodno-ściekową w ramach PROW w latach 2017-2022 jest:

 • budowa sieci kanalizacyjnej – 562 km;
 • budowa i przebudowa sieci wodociągowej – 440 km;
 • budowa przydomowych oczyszczalni ścieków – 2147 szt;
 • budowa i przebudowa ujęć wody – 34 szt;
 • budowa i przebudowa stacji uzdatniania wody – 25 szt
 • budowa oczyszczalni ścieków – 6 szt;

– To ważny obszar inwestycyjny w naszym regionie, co pokazują wydawane na ten cel środki. Inwestujemy w gospodarkę wodno-kanalizacyjną, aby codzienne życie mieszkańców było bardziej komfortowe, a środowisko czystsze – dodał wicemarszałek Józef Gawron.

W latach 2019-2022 Zarząd Województwa Małopolskiego przeznaczył na pomoc finansową dla gospodarki wodno-ściekowej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich aż 254 mln zł, a więc niemal czterokrotnie więcej, niż w latach wcześniejszych (2014-1018 – 66 mln zł).

Źródło i fot.: UMWM

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź