miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Rząd z gwiazdkowym prezentem wsparcia turystyki miliardem złotych

0 907

Przed samą Gwiazdką premier zapowiedział wsparcie dla samorządów. – Sytuacja w powiatach, gminach, gdzie sektor turystyczny bardzo mocno ucierpiał i ucierpi jeszcze w styczniu, w lutym, jest specyficzna – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas środowej konferencji prasowej. Zapowiedział specjalną tarczę dla gmin i powiatów, które są zagrożone obostrzeniami związanymi z koronawirusem, czytamy w Rzeczpospolitej. Mowa tutaj o kwocie rzędu miliarda złotych.

 

Czytaj również: Zrób sobie prezent na święta i zdobądź 85% dofinansowania do szkoleń

Chcemy, żeby pomoc objęła wszystkich, stąd konstrukcja tej tarczy będzie bardziej regionalna czy subregionalna, będzie dotyczyć samorządów na terenach turystycznych, w szczególności chodzi o pas południowej Polski – mówił Morawiecki.

To przede wszystkim południe Polski, od Ustrzyk Górnych, Ustrzyk Dolnych po Jelenią Górę, przez wszystkie piękne pasma górskie, do których się znaczna część Polaków udawała w minionych latach, a w tym roku będzie to niemożliwe, ponieważ różne rygory i zakres epidemii na to nie pozwalają – wyjaśniał szef rządu.

Ma to oczywiście związek z już dokonanym i planowanym zamknięciem turystyki zimowej. Dotychczas hotele mogły przyjmować gości na wyjazdach służbowych, a gastronomia może działać tylko na wynos. Od 28 grudnia te restrykcje mają być jeszcze bardziej zaostrzone, bo hotele, pensjonaty czy kwatery prywatne będą musiały zamknąć się praktycznie na cztery spusty, zamknięte też zostaną czynne dotąd stoki narciarskie. Ten lockdown ma potrwać co najmniej do 18 stycznia, ale może się przedłużyć na cały sezon zimowego wypoczynku.

– Dlatego na posiedzeniu gospodarczego sztabu kryzysowego dyskutowaliśmy na ten temat i uzgodniliśmy przyjęcie środków wysokości nawet do miliarda złotych – zaznaczył premier.

Pieniądze mają pochodzić z krajowych środków, być może z emisji obligacji. Ale szczegóły, do kogo ma trafić pomoc, na jakich zasadach, na jakie przedsięwzięcie, nie są jeszcze znane. Mamy je poznać w najbliższych dniach.

Samorządowcy są lekko zaskoczeni takim świątecznym prezentem od premiera, ale to pozytywne zaskoczenie. – Samorządy, które w 100 proc. żyją z turystyki, czekają na pomoc jak na zbawienie – mówi Jan Skrzekut, wójt gminy Limanowa. – Akurat nasza gmina nie jest takim centrum zimowej turystyki, ale problemy też nas dotykają. Mam nadzieję, że my możemy liczyć na wsparcie – dodaje.

Jan Golba, burmistrz Muszyny, ujawnia, że rozmowy na ten temat toczyły się w rządzie już od jakiegoś czasu. – Samorządy także przecież ucierpiały i ucierpią przez zamknięcie turystyki zimowej – wyjaśnia. Chodzi o ubytki w opłacie uzdrowiskowej (w Muszynie to ok. 1 mln zł), ubytki w dochodach z PIT i CIT, a także w podatku od nieruchomości czy wpływach z czynszów, bo samorządy pomagają lokalnym przedsiębiorcom, udzielając różnych ulg i zwolnień.

Swoisty prezent na Gwiazdkę dostali też mikro i mali przedsiębiorcy. W środę Komisja Europejska zatwierdza program wsparcia na kwotę 13 mld zł (2,9 mld euro). Oznacza to, że ruszyć może tarcza finansowa 2.0 dla MŚP dla branż najbardziej dotkniętych, m.in. handlu detalicznego, hotelarskiej, rekreacyjnej czy transportowej.

fot. archoiwum
źródło: Rzeczpospolita

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź