miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Są nietoperze – będzie remont dachu

1 181

Na Sądecczyźnie realizowany jest projekt mający na celu ochronę siedlisk nietoperzy. Te ssaki upodobały sobie szczególnie zabytkowe obiekty. Projekt realizuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie.

 

Czytaj również: Strzelcy gotowi do działania! W zapasie 20 tysięcy chorągiewek [Akcja społeczna]

 

W naszym regionie, nietoperze gnieżdżą się m.in. w kościele filialnym pw. Św. Kosmy i Damiana w Wojkowej i kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Łącku. Ale projekt obejmuje też obiekty w całej Małopolsce. Są to: kościół pw. Św. Barbary i Św. Stanisława BM w Szyku, kościół pw. Rozesłania Świętych Apostołów w Gruszowie, kościół filialny pw. Św. Łukasza Apostoła w Izbach, Parafia Rzymsko-Katolicka w Banicy, kościół pw. Św. Wojciecha B.M. w Szczawnicy, kościół pw. Św. Andrzeja Apostoła w Łukowicy, kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa we Florynce, budynek dawnej plebanii w Krościenku (Parafia p.w. Wszystkich Świętych w Krościenku nad Dunajcem).

Głównym zadaniem jest ochrona letnich stanowisk ssaków. Są one zlokalizowane w dziewięciu zabytkowych obiektach. I właśnie dachy tych kościołów i budynków zostaną wyremontowane.

Dotychczas wybudowano już dwie platformy na guano w: kościele w Szczawnicy i Klasztorze Cystersów w Szczyrzycu. Zabezpieczono również wejście do zimowego stanowiska nietoperzy (jaskinia w rezerwacie przyrody „Diable Skały”). Trwają prace polegające na pielęgnacji i dosadzaniu zieleni na trasach przelotów nietoperzy wokół 10-letnich stanowisk oraz prace adaptacyjno-konserwacyjne na ponad 30-letnich stanowiskach nietoperzy. 

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie realizuje projekt „Ochrona zagrożonych gatunków i siedlisk chronionych, w ramach sieci Natura 2000 w Małopolsce” nakierowany na ochronę siedlisk kserotermicznych oraz  gatunków nietoperzy. Projekt potrwa do przyszłego roku.

fot. Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. keisyr pisze

    Hahaha !!!
    Ochrona nietoperzy !!! Ale zacofanie !!!
    Nietoperze zwane są dzisiaj nosicielami śmieci !!! Nietoperze przenoszą większość wirusów Sars Cov !!!

Zostaw odpowiedź