miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Sądecczyzna w czerwonej strefie? Z takim przyrostem zachorowań to pewne! [Raport 13.10.2020]

3 6 669

Wojewódzka Stacja Sanitarono-Epidemiologiczna w Krakowie poinformowała o nowych infekcjach koronawirusem w Małopolsce. Przy tak dynamicznym wzroście nowych zakażeń w przeciągu ostatnich 14 dni na Sądecczyźnie (121 przypadków w Nowym Sączu i 287 w powiecie nowosądeckim) w czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformuje, że jesteśmy w czerwonej strefie. W naszym regionie sytuacja przedstawia się następująco: aktywne zakażenia Nowy Sącz: 125 (+17), Gmina Chełmiec: 43 (+4), Gmina Gródek n/Dunajcem: 8, Gmina Grybów: 24 (+1), Gmina Kamionka Wielka: 31 (+6), Gmina Korzenna: 14 (+1), Gmina Krynica-Zdrój: 36, Gmina Łabowa: 16 (+1), Gmina Łącko: 21 (+2), Gmina Łososina Dolna: 13 (+1), Gmina Muszyna: 19 (+4), Gmina Nawojowa: 13, Gmina Piwniczna-Zdrój: 6 (+1), Gmina Podegrodzie: 18 (+2), Gmina Rytro 8, Gmina Stary Sącz: 56 (+7). W Polsce aktualnie mamy 135 278 (+5068) potwierdzonych przypadków, z czego 3 101 (+63) osób zmarło. Wyzdrowiało 82 004 (+803).

 

Czytaj również: Punkty gastronomiczne ze skróconym czasem funkcjonowanie! Ograniczenia również na weselach

 

– Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 898 osób – z Krakowa (387 osób), powiatu krakowskiego (89 osób), limanowskiego (64 osoby), nowotarskiego (47 osób), wadowickiego (43 osoby), suskiego (37 osób), nowosądeckiego (33 osoby), myślenickiego (26 osób), powiatów: bocheńskiego oraz gorlickiego (po 21 osób), miechowskiego (19 osób), z Nowego Sącza (17 osób), Tarnowa (16 osób), powiatu olkuskiego (15 osób), tarnowskiego (14 osób), oświęcimskiego (12 osób), proszowickiego (9 osób), powiatów: wielickiego oraz chrzanowskiego (po 8 osób), tatrzańskiego (5 osób), brzeskiego (4 osoby) oraz powiatu dąbrowskiego (3 osoby). Aktualnie 55 osób jest hospitalizowanych, pozostałe przebywają w izolacji. Otrzymaliśmy także informację z WSSE w Krakowie o usunięciu jednego przypadku z raportu zgonów i ozdrowieńców. Raport skorygowano. Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 17 276 osób  poinformował dzisiaj Sanepid.

 

 

 

Cała Polska w żółtej strefie!
Od 10 października (sobota) cała Polska znajduje się w strefie żółtej; w całym kraju obowiązuje zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej; w lokalach gastronomicznych obowiązują dodatkowe restrykcje; została zwiększona liczba łóżek w szpitalach. Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie zapewniło, że dalsze działania będą dostosowane do aktualnej sytuacji.

 

 

Nowy Sącz i powiat w czerwonej strefie?
Czerwona strefa obejmuje miasta i powiaty, w których ilość nowych zachorowań jest większa, niż 12 osób na 10 tys. mieszkańców. Jakie obostrzenia są w czerwonej strefie, jakich zasad muszą przestrzegać mieszkańcy?

Jakie czekają nas obostrzenia, gdy wejdziemy w czerwoną strefę? 

 • W czerwonej strefie zakazana jest organizacja kongresów i targów niezależnie od tego, czy są one organizowane na świeżym powietrzu, czy w obiekcie targowo-kongresowym (czyli w przestrzeni zamkniętej).
 • Wydarzenia sportowe w czerwonej strefie – zarówno te, które odbywają się na stadionach i boiskach (np. mecze piłki nożnej), jak i na polach golfowych, torach wyścigowych, na basenach, klubach fitness czy kortach tenisowych mogą odbywać się wyłącznie bez udziału publiczności.
 • W strefie czerwonej obowiązuje zakaz organizowania wydarzeń kulturalnych (takich jak koncerty czy spektakle) – zakaz ten dotyczy zarówno wydarzeń odbywających się w pomieszczeniach, jak i w obiektach sportowych (również tych na otwartej przestrzeni), a także wydarzeń na świeżym powietrzu.
 • W lokalach gastronomicznych znajdujących się w czerwonej strefie klienci, zarówno w ogródku, jak i w sali, muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje, zakryte usta i nos musi mieć również obsługa. Obowiązuje limit 1 osoby na 4 mkw, a prowadzenie działalności możliwe jest od 6 do 22. Ograniczenie to nie obowiązuje w przypadku usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu.
 • W aquaparkach i na basenach w strefie czerwonej dopuszczalne jest 75 proc. obłożenia obiektu. Z kolei w siłowniach, klubach i centrach fitness obowiązuje limit 1 osoby na 10 m kw.
 • W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz działalności obiektów takich jak wesołe miasteczko, park rozrywki lub park rekreacyjny – nie ma przy tym znaczenia wielkość obiektu.
 • Kina w czerwonej strefie mogą działać, a obowiązuje limit 25 proc. obłożenia obiektu – widzowie muszą mieć zasłonięte usta i nos i siedzieć w odstępie co najmniej 1,5 m.
 • W tej kwestii zasady w strefie czerwonej są identyczne, jak w pozostałych strefach: warunkiem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego lub leczenia uzdrowiskowego (również dzieci) jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 z materiału pobranego w terminie nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu.
 • Zgromadzenia w strefie czerwonej mogą się odbywać pod warunkiem, że uczestniczy w nich nie więcej, niż 150 osób, a uczestnicy zachowują dystans 1,5 m i zakrywają usta i nos.
 • Jeśli wydarzenie religijne odbywa się w kościele, dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, a uczestnicy muszą mieć zakryte usta i nos (z wyjątkiem osób sprawujących kult). Jeśli odbywa się na zewnątrz, trzeba zachować 1,5 m dystansu od innych osób i zakrywać usta oraz nos.
 • Wesela i inne uroczystości rodzinne mogą się odbywać pod warunkiem, że uczestniczy w nich nie więcej, niż 50 osób (z wyjątkiem obsługi).
 • W pojazdach transportu publicznego w strefie czerwonej zajęte może być 50 proc, miejsc siedzących albo 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących, określonych w dokumentacji technicznej danego pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu niezajętych co najmniej 50 proc. miejsc siedzących. Pasażerowie muszą mieć zakryte usta i nos.
 • W strefie czerwonej zakupy można robić wyłącznie w maseczce, istnieje również obowiązek stosowania środków do dezynfekcji rąk lub założenia rękawiczek ochronnych.
 • Podobnie jak w innych strefach, w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i tatuażu w lokalu może przebywać wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun. W trakcie zabiegu obsługa i klient muszą mieć zasłonięte usta i nos.

 

Zakażenia na przestrzeni ostatnich 14 dni w Nowym Sączu

13 października – 17 przypadków
12 października – 5 przypadków

11 października – 14 przypadków
10 października – 20 przypadków

9 października – 14 przypadków
8 października – 10 przypadków

7 października – 5 przypadków
6 października –
 11 przypadków
5 października – 2 przypadki
4 października – 2 przypadki

3 października – 3 przypadki
2 października – 5 przypadków

1 października – 7 przypadków
30 września – 6 przypadków

Łącznie: 121 nowych, potwierdzonych przypadków w Nowym Sączu

 

Zakażenia na przestrzeni ostatnich 14 dni w powiecie nowosądeckim

13 października – 33 przypadków
12 października – 28 przypadków

11 października – 35 przypadków
10 października – 28 przypadków

9 października – 32 przypadki
8 października – 29 przypadków

7 października – 15 przypadków
6 października –
13 przypadków
5 października – 8 przypadków
4 października –
8 przypadków
3 października – 8 przypadków
2 października – 18 przypadków

1 października – 20 przypadków
30 września – 15 przypadków

Łącznie: 290 nowych, potwierdzonych przypadków w powiecie nowosądeckim

 

 

Przekazujemy, że otrzymaliśmy informację z WSSE w Krakowie o kolejnych 300 ozdrowieńcach z naszego województwa – z Krakowa (214 osób), z powiatu krakowskiego (31 osób), limanowskiego (16 osób), gorlickiego (9 osób), powiatów: suskiego oraz tatrzańskiego (po 7 osób), olkuskiego oraz miechowskiego (po 3 osoby), oświęcimskiego, proszowickiego, bocheńskiego oraz brzeskiego (po 2 osoby), oraz powiatów: chrzanowskiego i dąbrowskiego (po 1 osobie), którzy w większości przebywali w izolacji. W sumie w Małopolsce mamy 11 060 ozdrowieńców.

Na Sądecczyźnie 1 950 osoby na kwarantannie

W Nowym Sączu na dzień 13 października mamy 125 osób aktywnych, zainfekowanych koronawirusem. W powiecie nowosądeckim jest to natomiast 326 aktywnych przypadków koronawirusa. Na godzinę 9:30 w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim 1256 osób przebywało na kwarantannie z polecenia Sanepidu (miasto – 368, powiat – 888), 51 osób przebywało na tzw. kwarantannie granicznej (miasto – 27, powiat – 24) oraz 643 osoby były objęte nadzorem epidemiologicznym (miasto – 345, powiat – 298).

 

 

 

Koronawirus na świecie. Mapa zagrożenia

W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd już dotarł wirus. Interaktywna mapa dostępna jest TUTAJ – KLIK

 

 

Chorobę COVID-19 wywołuje koronawirus (SARS-CoV-2). Po raz pierwszy zdiagnozowano ją w grudniu, w chińskiej prowincji Hubei, ze stolicą w mieście Wuhan. Wkrótce rozprzestrzenił się na całe Chiny. Łącznie zakaziło się tam nim ponad 84 tys. osób, zmarło ponad 4,6 tys.

 

Niestety musimy również poinformować o śmierci: 62-letniego mężczyzny, mieszkańca powiatu dąbrowskiego, który przebywał w Specjalistycznym Szpitalu im. Edwarda Szczeklika w Tarnowie, 65-letniego mężczyzny, mieszkańca powiatu dąbrowskiego, który przebywał w Szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej, 91-letniej kobiety, mieszkanki powiatu limanowskiego, która przebywała w Szpitalu Powiatowym w Limanowej, 83-letniego mężczyzny, mieszkańca powiatu wielickiego, który przebywał w Szpitalu Jana Pawła II w Krakowie, 91-letniego mężczyzny, mieszkańca powiatu nowosądeckiego, który przebywał w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu, 68-letniego mężczyzny, mieszkańca powiatu nowosądeckiego, który przebywał w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, 73-letniej kobiety oraz 59-letniego mężczyzny, mieszkańców powiatu nowosądeckiego, którzy przebywali w Szpitalu Specjalistycznym im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu, 51-letniego mężczyzny, mieszkańca powiatu tatrzańskiego oraz 84-letniej kobiety, mieszkanki powiatu myślenickiego, która przebywała w Szpitalu w Myślenicach. Dziewięć osób miało choroby współistniejące. Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19. Tym samym w Małopolsce liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wynosi 251.
Do głównych objawów choroby należą gorączka, suchy kaszel, ogólne zmęczenie i spłycony oddech. Od 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje koronawirusa jako pandemię. W drugiej połowie marca liczba chorych na koronawirusa we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech i Francji stała się wyższa niż w Chinach.
 
Źródło informacji: WSSE w Krakowie

fot. MUW, Agencja Gazeta (ilustracyjne)

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
3 Komentarze
 1. Marcelina pisze

  na szczęście epidemia jest w odwrocie.. przecież władza pis by nie kłamała.. chyba że tak tylko mówili żeby wybory wygrać bo dziadki zagłosują ??

 2. axxa1212 pisze

  Brawo pisss. Polska za waszych czasow to pasmo sukcesow i rekordow!

 3. Xafchh134 pisze

  Brawo piss. Na idiotow nie ma rady. Trzeba zabić przedsiębiorczość doszczętnie :). Wykończyć i zniszczyć. Brawo a idioci wciąż na nich głosują. Karma.

Zostaw odpowiedź