„Stanisław Pióro ps. „Wiarus”, „Emir”, „Mohort”, „Podhalanin” (1923-1949) – twórca Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej
We wtorek 14 marca w salce św. Ignacego odbyła się prezentacja pt. „Stanisław Pióro ps. „Wiarus”, „Emir”, „Mohort”, „Podhalanin” (1923-1949) – twórca Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej i dowódca oddziału „Żandarmeria PPAN”. Sylwetkę Pióry przybliżył uczestnikom spotkania Wiesław Piprek, znany przewodnik PTTK i miłośnik kresów. Pan Wiesław posiada wiele oryginalnych pamiątek po „Emirze” m. in.: „Świadectwo ukończenia kursu dla leśniczych”, „Dowód osobisty” oraz jego odznaczenia. Jest też związany rodzinnie z Piórami gdyż jego teściowa była rodzoną siostrą „Mohorta”.
Czytaj również: Józef Kuraś „Ogień” upamiętniony srebrną monetą NBP
Prezentacja sylwetki Pióry zakończyła kalendarz spotkań i uroczystości związanych z Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych.
Przypomnijmy:
Stanisław Pióro urodził się 1 czerwca 1923 r. w Popardowej, w rodzinie chłopskiej Jana i Marii
z domu Kościółek. Uczęszczał do szkoły powszechnej w Nawojowej, następnie Gimnazjum w Nowym Sączu.
Delegat koła Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici” gminy Nawojowa, cieszący się wielkim szacunkiem i poważaniem wśród młodzieży. Aktywny działacz stowarzyszenia Akcja Katolicka i pracy kulturalnej kółek artystycznych.
W czasie okupacji niemieckiej, początkowo uczestniczył w przerzucie ludzi za granicę. Następnie należał do Batalionów Chłopskich, pełniąc kolejno rolę kolportera, wywiadowcy i komendanta oddziału wywiadowczego.
W czasie jednej z akcji przeciwko Niemcom został ciężko ranny. Do 1945 r. walczył w słynnym oddziale partyzanckim Władysława Lewickiego ps. „Lawina”.
Tuż po wojnie odznaczony Krzyżem Partyzanckim i Odznaką Grunwaldzką, oraz mianowany na stopień podporucznika. 6 maja 1946 r. ukończył kurs dla leśniczych. W tymże roku został członkiem organizacji „Wolność i Niezawisłość”. Pracował jako leśniczy lasów chłopskich w miejscowości Kotów, gmina Łabowa.
W 1947 r. utworzył Polską Podziemną Armię Niepodległościową – największą organizację antykomunistyczną na Sądecczyźnie. W kwietniu 1948 r. utworzył i został dowódcą oddziału partyzanckiego „Żandarmeria” PPAN. W oddziale tym kapelanem był jezuita ks. Władysław Gurgacz ps „Sem”. Pióro zginął w komunistycznej zasadzce w 1949 roku. Miał 26 lat.
Jego ciało ekshumowano w 1997 roku i pochowano uroczyście na cmentarzu w Nawojowej. W roku 2018 został pośmiertnie awansowany na stopień kapitana.Jacek Zygadlewicz