miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Starostwo nowosądeckie z dalszym wsparciem dla szkółek ginących zawodów [ZDJĘCIA]

0 487

Starosta nowosądecki Marek Pławiak w towarzystwie członka Zarządu Powiatu Mariana Ryby, spotkał się wczoraj z przedstawicielami 55 szkółek ginących zawodów. W tym roku na wsparcie profesji, którym grozi zapomnienie, starostwo przeznaczyło kwotę 160 tysięcy złotych.

 

Czytaj również: Laureaci nagrody Sądeckiego Lauru Turystycznego już wybrani! Poznamy ich podczas Światowego Dnia Turystyki

 

Inspektorom reprezentującym poszczególne szkółki, zostały wręczone umowy na dalsze prowadzenie działalności, w ramach której, na finansowane warsztaty uczęszcza w sumie około 500 osób. Nadzór nad projektem sprawuje Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Starym Sączu.

– Szkółki ginących zawodów są finansowane przez powiat od osiemnastu lat – wskazuje Marek Pławiak. – Idea narodziła się, gdy byłem przewodniczącym Komisji Oświaty Rady Powiatu Nowosądeckiego i bardzo się cieszę, że jest kontynuowana. Efekty państwa pracy są widoczne na licznych imprezach i wydarzeniach kulturalnych w regionie. Grają tam muzycy, którzy uczyli się u was gry na instrumentach, swoje prace prezentują artyści, których uczyliście ceramiki, rzeźby czy malarstwa na szkle. Wasza praca jest dla nas chlubą. Przyczynia się do zachowania tradycji i dziedzictwa kulturalnego regionu. – dodaje starosta.

Zawody bądź profesje, które nieco odeszły w zapomnienie, a stanowią wartą pielęgnacji pamiątkę kulturową oraz regionalną dawnych czasów, to miedzy innymi haft, tańce ludowe, malarstwo na szkle i ceramice lub nauka gry na instrumentach.

 

 

Opr.: Marcin Cięciwa

Źródło i Fot.: Oficjalny Portal Powiatu Nowosądeckiego

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź