miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Stary Sącz przyjął repatriantów z Kazachstanu! Przyjechali z myślą o dobrej przyszłości dla swoich dzieci

7 578

Potomkowie polskich zesłańców już są w grodzie Św. Kingi. Pięcioosobowa rodzina zamieszka w domu wynajętym od gminy, który samorząd kupił wraz z działką i wyremontował przy wsparciu budżetu państwa.

 

Czytaj również: Firma z Nowego Sącza współpracuje z Google! Wspólnie tworzą technologię przyszłości

 

Tatiana i Józef Kubierscy wraz z Inessą (7 lat), Mileną (8 lat) i Maksimem (14 lat) przyjechali do Polski z miejscowości Zielony Gaj na północy Kazachstanu. Wieś została założona 2 października 1936 roku przez polskich zesłańców wysiedlanych przez NKWD z polskich enklaw narodowościowych na Wołyniu i w okolicy Mińska (Białoruś).

 

 

Rada Starego Sącza już w 2018 roku wyraziła chęć zaproszenia rodziny polskiego pochodzenia z terenów azjatyckiej części byłego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich  w ramach repatriacji na terenie gminy Stary Sącz.

Żyjemy w czasach prosperity, w wolnej Polsce, którą zawdzięczamy walce i patriotyzmowi milionów osób zesłanych na Wschód. Mamy moralny obowiązek dzisiaj pomóc, na miarę naszych możliwości, ich rodzinom – mówi burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek. – Niech to będzie wkład naszego samorządu w spójną i efektywną politykę wobec Polaków na Wschodzie oraz budowanie mostu narodowej tożsamości. Nowym mieszkańcom Starego Sącza życzę wszystkiego dobrego.

Gmina Stary Sącz przez dwa lata będzie wspierać rodzinę między innymi finansowo w pokryciu bieżących kosztów utrzymania, pomoże w znalezieniu zatrudnienia, w procesie adaptacji i doskonalenia znajomości języka polskiego. Samorząd wyposażył też zgodnie z wolą rady miejskiej lokal w podstawowe sprzęty: pralkę, lodówkę, piekarnik, telewizor i meble.

– Możemy też oczywiście udzielić innej pomocy, która będzie wynikała z potrzeb życiowych Państwa Kubierskich – dodaje włodarz Starego Sącza. – Przyjechali w nocy z piątku na sobotę, przywitaliśmy naszych rodaków w poniedziałek. mam nadzieję, że Stary Sącz będzie od dzisiaj ich miejscem na ziemi.

Tatiana ma wyższe wykształcenie, pracowała jako księgowa. Pan Józef jest z wykształcenia elektromechanikiem, pracował jako kierowca. Polskie zwyczaje i tradycje zostały zachowane w domu rodzinnym. Tatiana Kubierska włada językiem polskim. Państwo Kubierscy po przekroczeniu granicy na podstawie wizy repatriacyjnej zostali polskimi obywatelami.

Bardzo dziękujemy za zaproszenie, jesteśmy naprawdę szczęśliwi – mówiła Tatiana Kubierska. – Jesteśmy, czujemy się Polakami, zdecydowaliśmy się przyjechać do Polski, do Starego Sącza myśląc o przyszłości swoich dzieci. Bardzo dziękujemy za pomoc.

foto i źródło: UM Starego Sącza

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
7 Komentarze
 1. Tomek pisze

  Polakom dajcie ku#wa godnie żyć a nie !!

  1. Anżej pisze

   Ty zrozumiałeś chociaż tytuł artykułu? Przyjeli REPATRIANTÓW, co w tym przypadku oznacza POLAKÓW. Właśnie po to przyjeli by pozwolić im ku#wa godnie żyć a nie !!

   1. Tomek pisze

    morda gnoju !

    1. Anżej pisze

     Gnoju to Cię zrobił Tomaszku. Ty jesteś takim wsiowym głupkiem zapewne? Może nie wypowiadaj się więc na miejskich portalach.

     1. Tomek pisze

      Moze sie spotkamy na zywo co leszczu mamusi ? aaaa.. pewnie po 18tej bo masz busa wtedy co xd

    2. Anżej pisze

     “moze, zywo” – czy polski to Twój rodzony język? Rozumiem, że ciężko Ci się pisze po polsku gdy myślisz po cygańsku. Wracaj do swoich Maszkowic.

     1. Tomek pisze

      tak tak Anżeju… tak tak 😀 xd

      to Ty sie uczysz.. ciagle uczysz 😀

Zostaw odpowiedź