miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Synoptyczna prognoza pogody na weekend 13-15.01.2023 r.

0 766

W najbliższy weekend przeważać będzie zachmurzenie duże z opadami deszczu, wysoko w górach śniegu; jedynie przejściowo w sobotę więcej przejaśnień i rozpogodzeń, zwłaszcza na południowym zachodzie. Będzie wietrznie; prędkość wiatru wzrośnie w całym kraju, zwłaszcza w niedzielę, wtedy lokalnie porywy wiatru mogą osiągać do 80 km/h. Pomimo dużego zachmurzenia i silnego wiatru będzie ciepło, na południowym zachodzie termometry pokażą nawet 10°C. W Nowym Sączu i na Sądecczyźnie podobnie. Temperatura od piątku do soboty będzie oscylować w okolicach 6-8 stopni, w nocy 1-2°C. Zachmurzenie całkowite, proveniencia w sobotę. W niedzielę silniejszy, porywisty wiatr połączony z opadami deszczu.

Czytaj również: Rekrutacja na WSB-NLU trwa. Zajmuj swoje miejsce już dziś!

PIĄTEK (13 stycznia)

Sytuacja baryczna
Polska znajdzie się pod wpływem niżu znad Morza Północnego, który wraz z układem frontów atmosferycznych przemieszczać się będzie na wschód. Napłynie ciepłe i wilgotne powietrze polarne morskie. Wystąpią niewielkie wahania ciśnienia.

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże. Po południu miejscami słabe opady deszczu, a powyżej 1200 m n.p.m. deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna od 5°C na wschodzie do 9°C na zachodzie, w rejonach podgórskich od 5°C do 7°C, wysoko w Beskidach i Bieszczadach od 0°C do 3°C, na szczytach Tatr około –2°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, w rejonach podgórskich lokalnie dość silny, w porywach

do 60 km/h, południowo-zachodni i południowy. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny
od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 70 km/h, południowo-zachodni, może powodować miejscami zamiecie śnieżne.

Kraków: 9°C
Nowy Sącz 7°C
Kielce: 7°C
Rzeszów: 7°C
Zakopane: 5°C

SOBOTA (14 stycznia)

Sytuacja baryczna
Polska będzie pod wpływem układu niżowego znad Skandynawii i Bałtyku, jedynie na południowym zachodzie przejściowo zaznaczy się wpływ słabego klina wyżowego znad Europy Południowej. Nadal napływać będzie ciepłe i wilgotne powietrze polarne morskie. Wzrost ciśnienia.

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie umiarkowane okresami wzrastające do dużego, wieczorem małe. Miejscami przelotne opady deszczu, a w górach śniegu. Temperatura maksymalna od 5°C do 7°C, w rejonach podgórskich od 2°C do 5°C, wysoko w Beskidach i Bieszczadach od –1°C do 1°C, na szczytach Tatr około –4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni, po południu skręcający na południowy. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, okresami porywisty, południowo-zachodni.

Kraków: 7°C
Nowy Sącz 6°C
Kielce: 6°C
Rzeszów: 6°C
Zakopane: 3°C

NIEDZIELA (15 stycznia)

Sytuacja baryczna
Polska będzie pod wpływem niżu znad Skandynawii, w strefie przemieszczającego się z zachodu na wschód chłodnego frontu atmosferycznego. Za frontem zacznie napływać chłodniejsze powietrze polarne morskie. Ciśnienie będzie spadać.

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże i całkowite. Opady deszczu. Temperatura maksymalna od 3°C do 7°C, w rejonach podgórskich od 1°C do 3°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 65 km/h, południowo-zachodni.

Kraków: 7°C
Nowy Sącz 6°C
Kielce: 7°C
Rzeszów: 6°C
Zakopane: 3°C

IMGW-PIB. Instytut pełni kluczową rolę w osłonie meteorologicznej kraju od 1919 roku. Od Tatr po Bałtyk, od Karpat po Zalew Szczeciński analizujemy, dostarczamy prognozy i wydajemy ostrzeżenie. Nasze systemy informacyjne i rozwiązania działają 24/7 przez cały rok, wsparte wiedzą i doświadczeniem analityków i specjalistów meteorologii i hydrologii. Jesteśmy Instytutem skupiającym wysokiej klasy specjalistów i dysponujemy niezbędną infrastrukturą do pracy nad nim. Pogoda i klimat to jeden z najważniejszych tematów we współczesnym świecie.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź