Synoptyczna prognoza pogody na weekend
W najbliższych dniach niebezpieczna pogoda zwłaszcza na południu kraju. Wszystko za sprawą niżu znad Alp o nazwie „Robin”. Nad północną część Polski nadal napływać będzie powietrze pochodzenia arktycznego, ale rejony południowe znajdą się w cieplejszym powietrzu polarnym morskim. Spodziewamy się intensywnych opadów śniegu, nawet ponad 30 cm, lokalnie około 40 cm za cały weekend – zwłaszcza w pasie od Małopolski po południową Lubelszczyznę. W woj. podkarpackim i małopolskim również opady marznące powodujące gołoledź! W niedzielę stopniowe uspokojenie w pogodzie.
Czytaj również: Śnieżyce na Sądecczyźnie. Mamy apel policji [Alert RCB]
PIĄTEK (01.12)
Sytuacja baryczna
Polska będzie w zasięgu rozległego niżu z ośrodkami nad krajami bałtyckimi, w rejonie Alp i nad Rumunią. Na południu kraju będzie oddziaływać front ciepły, a na północy front okluzji. Pozostaniemy w powietrzu arktycznym, ale na południu kraju zacznie napływać cieplejsza masa powietrza polarnego. Ciśnienie będzie się wahać, na zachodzie zacznie powoli rosnąć.
Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże i całkowite. Opady śniegu, na południu regionu okresami umiarkowane i silne. Przyrost pokrywy śnieżnej o 5 do 8 cm. Przejściowo na wschodzie regionu także opady deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od –2°C do 0°C, w rejonach podgórskich od –2°C do 0°C, na szczytach Gór Świętokrzyskich około –3°C, wysoko w Beskidach od –2°C do –1°C, wysoko w Bieszczadach i Beskidzie Niskim od –4°C do –1°C, na szczytach Tatr około –2°C. Wiatr słaby, północno-wschodni i północny. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, w Tatrach także dość silny i początkowo w porywach do 60 km/h, następnie porywisty; z kierunków zachodnich. Wiatr w górach będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.
Kraków: 0°C
Nowy Sącz: –1°C
Kielce: –1°C
Rzeszów: 0°C
Zakopane: 0°C
SOBOTA (02.12)
Sytuacja baryczna
Polska nadal będzie w zasięgu rozległego niżu z ośrodkami nad wschodnią Europą oraz w rejonie Alp. Na południu kraju wciąż będzie oddziaływać front ciepły. Będzie napływać powietrze pochodzenia arktycznego, jedynie na krańcach południowych pozostanie cieplejsza masa powietrza polarnego. Ciśnienie będzie powoli rosnąć, tylko na południu pozostanie bez większych zmian.
Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże i całkowite. Opady śniegu, miejscami deszczu ze śniegiem, okresami umiarkowane i silne. Na południu regionu opady marznącego deszczu powodującego gołoledź. Przyrost pokrywy śnieżnej o 8 do 15 cm, a w północnej części Podkarpacia nawet do 18 cm. Temperatura maksymalna od –3°C na północy do 3°C na południu, w rejonach podgórskich od –4°C do 0°C, wysoko w Beskidach od –4°C do –1°C, na szczytach Tatr około –3°C. Temperatura maksymalna wystąpi przed południem. Wiatr słaby, miejscami umiarkowany i porywisty, północno-wschodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, porywisty, południowo-zachodni, może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.
Kraków: –1°C
Nowy Sącz: –3°C
Kielce: –2°C
Rzeszów: 0°C
Zakopane: –1°C
NIEDZIELA (03.12)
Sytuacja baryczna
Północna i wschodnia Polska będzie na skraju niżu, odsuwającego się znad Ukrainy nad zachodnią Rosję. Pozostały obszar kraju zacznie dostawać się w zasięg klina wyżu z Europy Zachodniej. Napłynie powietrze pochodzenia arktycznego. Ciśnienie będzie rosnąć.
Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Opady śniegu. Przyrost pokrywy śnieżnej o 5 do 8 cm. Temperatura maksymalna od –4°C do –2°C, w rejonach podgórskich od –6°C na południu do –1°C na północnym wschodzie, w rejonach podgórskich od –7°C do –4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty z kierunków północnych, przechodzący na zachodni. W górach wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.
Kraków: –3°C
Nowy Sącz: –3°C
Kielce: –3°C
Rzeszów: –2°C
Zakopane: –7°C
IMGW-PIB. Instytut pełni kluczową rolę w osłonie meteorologicznej kraju od 1919 roku. Od Tatr po Bałtyk, od Karpat po Zalew Szczeciński analizujemy, dostarczamy prognozy i wydajemy ostrzeżenie. Nasze systemy informacyjne i rozwiązania działają 24/7 przez cały rok, wsparte wiedzą i doświadczeniem analityków i specjalistów meteorologii i hydrologii. Jesteśmy Instytutem skupiającym wysokiej klasy specjalistów i dysponujemy niezbędną infrastrukturą do pracy nad nim. Pogoda i klimat to jeden z najważniejszych tematów we współczesnym świecie.