miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Sześcioraczki urodzone w Krakowie pochodzą z Tylmanowej

11 55 177
W Szpitalu Uniwersyteckim na świat przyszły sześcioraczki. Są to cztery dziewczynki i dwóch chłopców. To prawdopodobnie pierwszy przypadek sześcioraczków w Polsce. Szczęśliwa mama pochodzi z Tylmanowej (gm. Ochotnica Dolna).
 

 

Ich narodziny to wspólny sukces położników i neonatologów – mówił PAP kierownik oddziału Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie prof. Ryszard Lauterbach. To pierwsze narodziny sześcioraczków w Polsce i jedne z niewielu na świecie. Ta ciąża doprowadzona do 29 tygodnia to wspólny sukces położników i neonatologów. Konsultowaliśmy się i zdecydowaliśmy, kiedy przeprowadzimy cesarskie cięcie – podkreślił prof. Lauterbach. Dodał, że neonatologom zależało na tym, by dzieci jak najdłużej pozostawały w łonie matki.
 

Jak powiedział prof. Lauterbach lekarze byli przygotowani na narodziny pięcioraczków, dopiero podczas operacji okazało się, że jest jeszcze szóste dziecko. Najmniejsze z nich waży 890 g, największe 1300 g. – Jesteśmy na razie zadowoleni. Dzieci przebywają w inkubatorach, jedno z nich wymagało intubacji, ale przygotowujemy się już, żeby odłączyć je od respiratora i podłączyć do nieinwazyjnej wentylacji – mówił neonatolog.

Noworodki czeka kilkunastotygodniowy pobyt w szpitalu. – Mamy nie można zostawić samej. Trzeba jej pomóc – powiedział prof. Ryszard Lauterbach. – Jest bardzo zaangażowana, uśmiechnięta, szczęśliwa. Mogła dotknąć jednego malca, który urodził się jako szósty i musiał chwilę poczekać na inkubator – dodał.

W domu na rodzeństwo czeka 2,5-letni chłopiec. Mama sześcioraczków ma 29 lat i jak udało nam się nieoficjalnie ustalić rodzina pochodzi z Tylmanowej (gm. Ochotnica Dolna).

We wtorek na konferencji prasowej lekarze podadzą więcej informacji na temat niezwykłych narodzin – według statystyk sześcioraczki rodzą się bardzo rzadko – raz na 4,7 miliarda ciąż na świecie, taką ciążę trudno też doprowadzić do szczęśliwego finału.

W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie wiosną 2008 przyszły na świat pięcioraczki z Kielc.

 

Opr. Rafał Kmak
źródło: PAP, onet.pl, wprost.pl

Komentarze Facebook
Zobacz również
11 Komentarze
 1. Babcia Jadzia pisze

  Pozdrowienia dla rodziny Kołodziejczyków! Będą nowe okna sześciokomorowe!

 2. Piotr pisze

  Zdrowia zdrowia i szczescia

 3. Kasia pisze

  Siły dla rodziców na najbliższe 5 lat potem to już z górki będzie i oczywiście zdrowia dla maluszków

 4. Grażyna pisze

  Gratulacje z okazji narodzin szescioraczkow, niech chowają się i rosną zdrowo. Rodzice dumni z szescioraczkow, czeka ich bardzo ciężka praca i rąk do pomocy, babc, cioc, bo sami raczej nie dadza rady! Trzymam za was kciuki, mieszkanka niedalekich okolic Tylmanowej!

 5. Zuzanna pisze

  Cale szczescie, ze jest 500+!

 6. Anna pisze

  Gratulacje, piękna rzecz taka szóstka.Ale gorzej w realu, życzę z całego serca powodzenia !

 7. obcy. pisze

  Moja żona urodziła tylko bliżniaki Wy macie szczęścia razy sześć.Życzę dużo miłości i wytrwałości.

 8. Romana pisze

  Dużo Błogosławiestwa Bożego

  1. Angelika pisze

   ament

 9. Toli pisze

  Gratulacje dla rodziców Życzę dużo zdrówka I samych cudownych chwil

 10. Marian. pisze

  Może w takich sytuacjach warto zaznaczać, że to zdjęcie ilustracyjne a nie faktyczne? Na zdjęciu jest 3 chłopców i 3 dziewczynki.

Zostaw odpowiedź