miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Trudna sytuacja pogodowa w Małopolsce. Wszystkie służby w gotowości

0 2 504

Według analiz synoptyków najbliższe godziny i dni przyniosą bardzo dynamiczną pogodę w Małopolsce. Sumarycznie pokrywa śniegu na Podhalu może wzrosnąć podczas weekendu nawet o 45 cm. Śnieg będzie zamieniał się w deszcz, powodując oblodzenia. Dodatkowo może wystąpić silny wiatr, sięgający 75 km/h, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wskazało na wysoki – czwarty – poziom zagrożenia lawinowego. Pokrywa śnieżna na większości stromych stoków jest słabo związana. Wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne nawet przy małym obciążeniu dodatkowym na wielu stromych stokach.

Czytaj również: Alert II stopnia. Może spaść nawet 35 cm śniegu [Ostrzeżenie meteorologiczne]

Od zachodu nad Polskę nasunie się zatoka niżowa z ciepłym frontem atmosferycznym. Znajdziemy się w zasięgu niżu, który wraz z układem frontów atmosferycznych przemieści się znad Bałtyku na południowy wschód, w głąb kraju. Z zachodu i północnego zachodu będzie napływało wilgotne i coraz chłodniejsze powietrze polarne morskie. Wystąpią wahania ciśnienia.

– W związku z intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem, szczególnie w południowej części Małopolski, apeluję o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach, stokach narciarskich, w górach oraz na przejściach dla pieszych. Apeluję do kierowców, dzieci i młodzieży, rodziców i turystów o rozwagę i proszę, aby wszelkie sytuacje zagrażające życiu lub zdrowiu zgłaszać odpowiednim służbom. W najbliższych dniach miejmy wrażliwość na osoby starsze i bezdomne – podkreśla marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Początkowo zachmurzenie umiarkowane i duże, wzrastające do całkowitego. Postępujące od zachodu opady śniegu, przechodzące w deszcz ze śniegiem, a na zachodzie regionu również w deszcz. Przejściowo możliwe opady marznące powodujące gołoledź. Prognozowana suma opadów do 15 mm. W rejonach podgórskich i w górach opady śniegu i tam prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm. Możliwe burze. Temperatura maksymalna od 0°C do 3°C, w rejonach podgórskich od –2°C do 1°C, wysoko w Beskidach i Bieszczadach od –5°C do –2°C, na szczytach Tatr około –6°C. Wiatr początkowo słaby i umiarkowany, później umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, południowy i południowo-zachodni, po południu skręcający na zachodni. Wysoko w górach początkowo wiatr dość silny, w porywach do 65 km/h, później wzmagający się do silnego i bardzo silnego (od 45 km/h do 60 km/h), w porywach do 100 km/h, z kierunków zachodnich. W rejonach podgórskich i w górach zawieje i zamiecie śnieżne.

Kraków: 2°C
Nowy Sącz: 1°C
Kielce: 1°C
Rzeszów: 1°C
Zakopane: –1°C

W związku z tak poważną oceną sytuacji meteorologicznej i potencjalnych zagrożeń z nią związanych oraz dużą liczbą turystów spędzających w Małopolsce ferie zimowe wojewoda małopolski Łukasz Kmita zwołał dziś posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele małopolskich służb, inspekcji, straży oraz instytucji, odpowiedzialnych za działania związane ze skutkami dynamiki pogodowej, w tym m.in. Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Inspekcji Nadzoru Budowlanego, zarządców dróg, PKP, Tauron Dystrybucja, TOPR, GOPR, Lasów Państwowych, IMGW oraz powiatu tatrzańskiego. W posiedzeniu sztabu kryzysowego wzięła udział dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Katarzyna Węgrzyn-Madeja.

– Oczekuję pełnej mobilizacji i dokładnego monitorowania zagrożeń oraz maksymalnego wykorzystania potencjału sił i środków. Zwracam uwagę na takie kwestie jak ścisła współpraca w kontekście zabezpieczenia mieszkańców w urządzenia medyczne ratujące życie i udzielania bieżącego wsparcia w tym zakresie. Konieczna jest ścisła współpraca między Strażą Pożarną a Tauron Dystrybucja właśnie pod tym kątem. Zobowiązuję także do ścisłego weryfikowania tego, czy kierowcy przestrzegają przepisów ruchu drogowego, w tym czy w samochodach ciężarowych stosowane są łańcuchy na odcinkach, gdzie jest to wymagane – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Zachęcamy do śledzenia ostrzeżeń i komunikatów wydawanych przez IMGW (https://www.imgw.pl/) oraz TPN i TOPR/GOPR.

Przy Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerem 987 została uruchomiona całodobowa infolinia, poprzez którą można uzyskać pomoc bądź zgłosić informację o osobie mogącej jej potrzebować.

Źródło i fot.: UMWM

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź