miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Uroczysta przysięga żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy w Gorlicach

0 269

W sobotę 6 lipca na rynku w Gorlicach odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wydarzenie było podsumowaniem szkolenia „Wakacje z WOT”. W uroczystościach uczestniczyli: wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, wicemarszałek Ryszard Pagacz i wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Jadwiga Wójtowicz.

Czytaj również: Dziecięce zespoły regionalne z całego świata opanują Nowy Sącz! Przed nami Święto Dzieci Gór

Przysięgę złożyło 70 rekrutów, którzy ukończyli 16-dniowe intensywne szkolenie podstawowe i zaliczyli 24-godzinny egzamin końcowy. Szkolenie obejmowało m.in. podstawy taktyki, zachowanie na polu walki, saperkę a także informacje z zakresu medycyny. Dla młodych żołnierzy to dopiero początek drogi – po przysiędze będą kontynuowali naukę w jednym z czterech batalionów, które wchodzą w skład 11 MBOT: w Krakowie, Tarnowie, Limanowej lub Oświęcimiu.

– Przysięga wojskowa to akt ślubowania będący jednocześnie wyrazem najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i narodu polskiego. To także jeden z najważniejszych momentów w życiu każdego żołnierza. Życzę wszystkim, by ta chwila pozostała w waszej pamięci i stanowiła drogowskaz w dalszej żołnierskiej drodze – powiedział wicemarszałek Ryszard Pagacz.

Prócz uroczystej części, w programie sobotniego wydarzenia znalazły się także atrakcje przygotowane z myślą o mieszkańcach m.in. pokaz sprzętu wojskowego i poczęstunek tradycyjną wojskową grochówką. Przeprowadzona została także akcja krwiodawstwa.

11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego ps. Niedźwiadek zlokalizowana jest w Krakowie-Rząsce. Powstała w styczniu 2018 roku. Składa się z czterech batalionów lekkiej piechoty: Kraków-Rząska 111blp, Oświęcim 112blp, Tarnów 113blp i Limanowa 114blp. Obecnie w szeregach służy ponad 2200 żołnierzy. Zadaniem Brygady jest między innymi obrona, wspieranie lokalnych społeczności oraz reagowanie w sytuacjach klęsk żywiołowych, katastrof czy też wypadków w województwie małopolskim.

Źródło i fot.: UMWM

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź