miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Uwaga, nadchodzi burza! IMGW ostrzega mieszkańców Nowego Sącza i całej Sądecczyzny

Burzowe popołudnie i wieczór – możliwe silne opady i grad

1 1 549

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego i Monitoringu w Nowym Sączu opublikowało ostrzeżenie meteorologiczne wydane przez IMGW–PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie. Synoptycy zapowiadają burze, które mogą wystąpić dziś – w sobotę 26 lipca – w godzinach popołudniowych i wieczornych. Alert obowiązuje w Nowym Sączu oraz w powiatach nowosądeckim, limanowskim i gorlickim. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało komunikat: Dziś (26 lipca) burze z gradem i silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr.

Czytaj również: Pożar budynku usługowego w Świniarsku. Jedna osoba ewakuowana, na miejscu liczne służby

Ostrzeżenie pierwszego stopnia obowiązuje w godzinach od 12:00 do 21:00 i dotyczy całego obszaru Nowego Sącza. Prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych zjawisk oceniono aż na 80 procent.

Prognozy przewidują burze z umiarkowanymi, miejscami silnymi opadami deszczu od 20 do 25 mm, lokalnie nawet do 35 mm. Dodatkowo mogą pojawić się porywy wiatru osiągające prędkość do 60 km/h. Miejscami możliwe są także opady gradu.

– Służby apelują o zachowanie ostrożności, unikanie przebywania pod drzewami i zabezpieczenie przedmiotów mogących zostać porwane przez wiatr. Układ burzowy dotarł do naszego kraju. Jest on wydajny opadowo, aktywny elektrycznie. UWAGA TURYŚCI PRZEBYWAJĄCY W GÓRACH – ISTNIEJE REALNE RYZYKO PORAŻENIA PIORUNEM Występują tam silne / nawalne opady deszczu, możliwy jest silny wiatr oraz opady dużego gradu. Uważajcie na siebie, burza ta jest niebezpieczna – informuje w mediach społecznościowych Sieć Obserwatorów Burz.

W związku z powyższym prosimy o podjęcie odpowiednich działań zapobiegawczych i ostrzegawczych. O wszelkich zdarzeniach mających istotne znaczenie dla bezpieczeństwa ludności i podjętych działaniach proszę informować na bieżąco: 

 
  • Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego (zdarzenia na terenie Miasta Nowego Sącza), tel. (0-18) 443-57-02 lub (0-18) 448-66-81  fax. (0-18) 443-50-10, e-mail: czk@nowysacz.pl (CZYNNE CAŁODOBOWO), lub
  • Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego (zdarzenia na terenie Powiatu Nowosądeckiego) tel. 18 414-16-21 e-mail: pczk@nowosadecki.pl (CZYNNE 7:30-15:30).
Po godzinie 15:30 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Nowym Sączu 47 831-49-11, 47 831-19-12. 
Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. Czytelnik pisze

    Taa ledwo pokropi ale redaktorkowczyni sieje zamęt bo sie jej spóźnia

Zostaw odpowiedź