miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

W poniedziałek zmiana organizacji ruchu przy moście w Kurowie

Kurów utrudnienia. Budowa mostu Kurów

0 1 730

W poniedziałek (20 lipca) wczesnym popołudniem nastąpi zmiana organizacji ruchu na drodze wojewódzkiej nr 75 przed budowanym mostem na rzece Dunajec w Kurowie (woj. małopolskie). Nowe zasady obowiązywać będą w tym rejonie do końca budowy – podał krakowski oddział GDDKiA.Zgodnie z wprowadzanymi zmianami od strony Nowego Sącza ruch przełożony zostanie na drogę objazdową. Obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 50 km/godz.

 

Czytaj również: Śmieci trzykrotnie w górę?
Prezydent Nowego Sącza i spółka Nova z propozycją wyższych stawek

 

Zmiana spowodowana jest tym, że istniejąca droga na nasypie koliduje w tym miejscu z inwestycją. Objazd poprowadzony został po lewej stronie istniejącej drogi od przystanku dla busów i kończy się przed starym mostem – podała w piątek rzeczniczka krakowskiego oddziału GDDKiA Iwona Mikrut.

Jak poinformowała, zaawansowanie prac przy budowie przeprawy wynosi 33,6 proc. Obecnie wykonywany jest ustrój nośny mostu metodą nasuwania podłużnego kolejnych przęseł. Każde przęsło ma 28 m długości i do tej pory nasunięto 2 przęsła, realizowane jest 3 przęsło. Trwa budowa nasypu, roboty kanalizacyjne i teletechniczne.

Zgodnie z planami inwestycja o wartości ponad 189 mln zł powinna być gotowa pod koniec 2021 roku. Na wykonawcę zadania zostało wybrane w przetargu polsko-węgierskie konsorcjum firm: Banimex i Hodmezovasarhelyi Utepito Korlatolt Felelossegu.

Nowy obiekt zastąpi istniejący most w Kurowie, który został wybudowany w 1943 r. i ma 407,6 m długości. Jest zbyt wąski, ponieważ jego szerokość wynosi tylko 7,5 m, co powoduje, że jezdnia ma sześć metrów szerokości. Stan techniczny starego mostu jest zły.

Nowy obiekt zaprojektowany został zgodnie z parametrami technicznymi wymaganymi dla drogi klasy GP (główna przyśpieszona). Będzie położony poniżej starego mostu i dłuższy od poprzednika o 200 m. Całkowita jego długość wyniesie 602 metry, szer. 17,18 m, natomiast pylony wznosić będą się na ok. 33,5 m od poziomu terenu. Most będzie miał po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Ze względu na jego konstrukcję i lokalizację możliwa będzie dobudowa drugiej jezdni z dodatkowym mostem, kiedy zapadanie decyzja o budowie nowej trasy do Nowego Sącza tzw. “sądeczanki”.

W ramach inwestycji na odcinku 2 km zmieniony zostanie przebieg drogi krajowej nr 75: od parkingu w Tęgoborzu do skrzyżowania w Kurowie.

Opr. Rafał Kmak
źródło: PAP
fot. archwium

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź