miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

W Żeleźnikowej Wielkiej odsłonięto tablicę upamiętniającą poległych w czasie I wojny światowej

0 1 144

W dniu Święta Niepodległości, 11 listopada w Żeleźnikowej Wielkiej (gm. Nawojowa) odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej zaginionym i poległym mieszkańcom Żeleźnikowej, Poręby i Myślca w czasie I wojny światowej. O godzinie 8.30 uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Żeleźnikowej przedstawili piękny program artystyczny dotyczący historii Polski i odzyskania niepodległości.

Czytaj również: Jan Karol Fyda – Strauss Wschodu | Koncert Or_kiestry w Korzennej

Następnie o godzinie 9-tej uroczystą Mszę Świętą celebrował ks. proboszcz Wiesław Skrabacz w asyście 5 kapłanów. Po mszy odsłonięto tablicę, która jest tryptykiem. Na realizację czekają jeszcze dwie – poświęconą zamordowanym mieszkańcom w czasie II wojny światowej i partyzantom oraz pomocnikom Żołnierzy Wyklętych.

Na uroczystość przybyły poczty sztandarowe ze szkół z terenu gminy Nawojowa. Wartę zaciągnęli członkowie GRH „Żandarmeria” – Mateusz Trojan i Maciej Zygadlewicz.

Licznie przybyli mieszkańcy gminy z wójtem Stanisławem Kiełbasą. Był też wicemimister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk z żoną Iwoną, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie Maciej Korkuć, prezes funacji „Osądź mnie Boże” Jerzy Basiaga z żoną Elżbietą oraz prezes fundacji „Silver Economy” – Sylwia Kulczyk.

Głos zabrali: ks. Wiesław Skrabacz, Maciej Korkuć, Arkadiusz Mularczyk i Stanisław Kiełbasa. Apel poległych poprowadził Kamil Olesiński.

W przyszłym roku czekamy na kolejne obiecane przez Instytut Pamięci Narodowej tablice.

Jacek Zygadlewicz

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź