miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Wielkie święto w Limanowej. 100-lecie konsekracji kościoła

0 618

W tym roku przypadło 100. rocznica konsekracji kościoła w Limanowej, 55. rocznica pierwszej koronacji Piety i 30. rocznica nadania świątyni tytułu bazyliki. Wszystkie te rocznice wspominano podczas najstarszego historycznie odpustu w bazylice limanowskiej, odpustu ku czci MB Różańcowej.

 

Czytaj również: 12 godzin dziennie w internecie. Rodzice nie mają pojęcia, jak jest źle. Raport NASK o nastolatkach w sieci

 

W 1769 roku spłonął wcześniejszy kościół. Na jego miejsce powstał drugi, drewniany, który przetrwał do 1909 roku, a ponieważ był za mały dla potrzeb powiększającego się miasta i napływających tu pielgrzymów, został rozebrany z myślą o budowie na jego miejscu obecnej świątyni. Powstała ona z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Kazimierza Łazarskiego jako wotum upamiętniające 100-lecie Konstytucji 3 Maja. Budowa została zrealizowana w latach 1910-1918. W roku zakończenia budowy kościół został poświęcony, a jego konsekracji przewodniczył 2 października 1921 roku ówczesny biskup tarnowski Leon Wałęga. Dziś śpiewamy „Te Deum” za wszystkie łaski, jakie w ciągu 100 lat spływały na naszych przodków i na nas. Dziękujemy, że mogliśmy wypraszać łaski za pośrednictwem Maryi czczonej tu w figurze, koronowanej przez abp. Karola Wojtyłę 55 lat temu – mówi ks. Wiesław Piotrowski, kustosz sanktuarium i bazyliki.

 

 

Mszy św. przewodniczył i procesję różańcową do 5 ołtarzy przygotowanych na placu sanktuaryjnym poprowadził biskup tarnowski Andrzej Jeż. – Piękna jest nasza świątynia, wyjątkowa, szczególna, ukochana. Im bardziej w niej odnajdujemy Boga i promieniowanie macierzyństwa Matki Bożej Bolesnej, tym bardziej odkrywamy piękno naszego życia, piękno nas samych, bo przecież jesteśmy duchową świątynią Trójcy Przenajświętszej, stworzeni na obraz i podobieństwo Boga. W tej świątyni szczególnie odkrywajmy tę prawdę, że sami w sobie nosimy wielką tajemnicę Boga i jego Matki Maryi – apelował do uczestników uroczystości odpustowej bp Andrzej Jeż.

źródło: Grzegorz Brożek | Gość Tarnowski
fot.: Gość Tarnowski

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź