miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Wierzę, że powrócę do sprawności. Zachowałem uśmiech i poczucie humoru

0 1 969

Bartek Tobiasz już trzy miesiące przebywa na rehabilitacji w Szpitalu Dziecięcym w Radziszowie niedaleko Krakowa. Spotkał tu profesjonalną opiekę medyczną. Jego codzienność to łączenie rehabilitacji z nauką w szpitalnej szkole. Kiedy trafił tu w listopadzie po kilkumiesięcznym pobycie w Prokocimiu na oddziale neurochirurgii i onkologii, był słaby, chudy, z zanikiem mięśni.

Czytaj również: Kozłowski: „Chciałem podziękować tym nauczycielom, którzy nie zostawili uczniów”

Najwięcej czasu spędzał w leżąc łóżku, na wózku potrafił siedzieć zaledwie kilkanaście minut i to bardzo niepewnie. Wdrożono wieleby poprawić jego sposób poruszania się na wózku i dać mu swobodę w sięganiu po przedmioty i przemieszczaniu się. Wiele godzin spędził pracując ze specjalnym programem kinect, gdzie  ruch jest połączony z zabawą. Powoli dzięki masażowi, basenowi, elektrostymulacji i przede wszystkim ćwiczeniom z rehabilitantką, panią Kasią, odbudował swoją masę mięśniową i uczy się kolejnych ruchów. Zrobił ogromne postępy. Odzyskał stabilizację bioder. Potrafi stać przy drabinkach. Przejść kilka razy salę w parapodium. To są jego małe zwycięstwa okupione wielkim wysiłkiem i uporem. Jego nogi od kolan w dół, a szczególnie stopy, na razie go nie słuchają. Przed nim długa rehabilitacja. Codzienna walka, tym trudniejsza, że żmudna.

 

 

Wierzy, że wróci do sprawności, jaka miał jeszcze podczas ostatnich wakacji. Zachował uśmiech i poczucie humoru. W czasie choroby on i jego rodzice spotkali się z ogromną serdecznością, życzliwością i pomocą osób bliskich, znajomych i nieznajomych, za co wszystkim serdecznie dziękują. Pomogła im też Fundacja Rozwoju Inicjatyw Społeczno-Oświatowych GARDA z Nowego Sącza, organizując w lutym koncert w Klubie Fabryka, gdzie charytatywnie wystąpili tacy artyści jak Sara Kociołek, Julia Kornaś, Maniek x Bartez, Ewa Novel z Zespołem i Michał Szczygieł.

Bartek zrobił dwa filmy o swojej chorobie i walce o powrót do normalności:


Moja Wigilia  

 


Tabata (z Radziszowa)

Jego walkę można wesprzeć oddając 1% podatku na konto Caritas: KRS 0000 211 791, z dopiskiem w rubryce cel szczegółowy: Bartosz Tobiasz – leczenie i rehabilitacja lub poprzez zrzutkę zorganizowaną przez Fundację Garda https://zrzutka.pl/k3kdvw

Więcej informacji o Bartku: konto chłopczyka na Facebook – KLIK

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź