miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Wspominamy wybitnych Sądeczan, którzy odeszli do wieczności w minionym roku

0 447

Wspominamy Sądeczan, którzy zmarli w ciągu ubiegłego roku. Pozostawili po sobie wielką pustkę i ból. Wielu z nich odeszło za wcześnie, zmagając się ze złośliwymi chorobami. Niektórzy z nich odeszli jako najstarsi Sądeczanie, jak siostra Dominika, czy Stefan Nowak. Każdy zostawił po sobie ślad w postaci działalności na rzecz Sądecczyzny. Dzień Wszystkich Świętych to czas na zadumę. Poświęćmy chwilę na wspomnienie nie tylko bliskich nam osób. Wsłuchajmy się w słowa Wisławy Szymborskiej: „umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci”. Pamiętajmy.

 

Czytaj również: Tęgoborze: Dominik Mucha uległ wypadkowi na motocyklu! Teraz potrzebuje Waszej pomocy [UDOSTĘPNIJ]

 

Ks. Ignacy Piwowarski – Zmarł 1 listopada 2017 roku w wieku 76 lat. Był żarliwym patriotą i antykomunistą. Dwukrotnie pełnił funkcję wikarego w Lipinkach w powiecie gorlickim (w latach 1971 – 1975 oraz 1978 – 1981). W 1981 roku pełnił posługę w parafii w Bereście (gmina Krynica-Zdrój). Wspierał działalność „Solidarności” i pomagał internowanym w stanie wojennym. Został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Odrodzenia Polski w 2016 roku.

 

 

 

Dariusz Rzeźnik – Zmarł 3  listopada 2017 roku w wieku 44 lat. Był kierownikiem zespołu „Dolina Popradu” od 2009 roku. Jednak z zespołem związany był przez 23 lata, początkowo jako tancerz. Zaangażowany był również w odtwarzanie i ocalanie folkloru górali nadpopradzkich. Prowadził badania na terenie Piwnicznej zbierając opisy dawnych zwyczajów i obyczajów górali z tamtych okolic. Zmagał się z chorobą nowotworową.

 

 

 

Danuta Kulig – Zmarła 6 listopada 2017 roku w wieku 72 lat. W latach 1983 – 1990 pełniła funkcję Wiceprezydenta Nowego Sącza. Była założycielką Stowarzyszenia Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Jesteśmy”. Zmarła w wyniku ciężkiej choroby w Domu Pomocy Społecznej w Nowym Sączu.

 

Wacław Kawiorski – Zmarł 9 listopada 2017 roku w wieku 66 lat. Był dyrektorem Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Podczas jego kadencji rozbudowano skansen do 62 obiektów i utworzono Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju. Był również prezesem sądeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz członkiem komitetu redakcyjnego „Rocznika Sądeckiego”.

 

 

 

Jan Kazimierz Jurkowski – Zmarł 17 listopada 2017 roku w wieku 84 lat. Jako jezuita związany był z parafią Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu (od 2002 roku).

 

 

 

 

Charles Merill – Zmarł 29 listopada 2017 roku w wieku 97 lat w sądeckim szpitalu. amerykański multimiliarder i filantrop. Był synem i spadkobiercą Merilla Lyncha, założyciela jednego z największych banków inwestycyjnych na świecie. Był również pisarzem i przyjacielem Czesława Miłosza. Związany z Nowym Sączem, dzięki swojej żonie Julie Bourdeaux (nauczycielka języka angielskiego w Zespole Szkół Społecznych SPLOT).

 

 

 

Jadwiga Stramka-Wolanin – Zmarła 3 grudnia 2017 roku w wieku 95 lat. Była siostrą Romana Stramki, kuriera Polskiego Państwa Podziemnego. Była narciarką i działaczką sportową. W 1962 roku zdobyła mistrzostwo Polskich Ludowych Zespołów Sportowych w biegach narciarskich. Została Odznaczona Krzyżem Partyzanckim i Odznaką Honorową „Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej”.

 

 

Stefan Nowak – Zmarł 4 grudnia 2017 roku w wieku 105 lat. To jeden z najstarszych obywateli Nowego Sącza. Był bardzo aktywnym człowiekiem. W wieku 99 lat jeździł jeszcze na rowerze. Przed 52 lata pracował jako zecer w drukarni naprzeciwko ratusza.

 

 

Stanisław Wojnarowski – Zmarł 12 grudnia 2017 roku w wieku 95 lat. Nazywany był „sądeckim ogrodnikiem”. Zaraz po wojnie założył w Starym Sączu Wojewódzką Szkółkę Krzewów Ozdobnych. Pełnił funkcję miejskiego ogrodnika i zajmował się zadrzewieniem sądeckich ulic, czy projektowaniem kwiatowych rzeźb. Cierpiał na chorobę Parkinsona.

 

 

Ignacy Gomółka – Zmarł 7 stycznia 2018 roku w wieku 78 lat. Wielki pasjonat turystyki. Był przewodnikiem beskidzkim i terenowym oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Oddział „Beskid” w Nowym Sączu. Wielokrotnie nagradzany za działalność na rzecz turystyki, między innymi Złotym Jabłkiem Sądeckim, Odznaką Honorową „Za zasługi dla Turystyki”, czy Srebrną Odznaką Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży. 

 

 

 

Artur Puszko – Zmarł 2 lutego 2018 roku w wieku 60 lat. Był dyrektorem sądeckiego szpitala od 2004 roku. Studiował na Akademii Medycznej w Krakowie. W 2016 roku został wyróżniony Tarczą herbową Miasta Nowego Sącza. Lekarz o specjalizacji pediatrycznej.

 

 

 

Krzysztof Tuleja – Zmarł 5 marca 2018 roku w wieku 74 lat. Był wiceprezydentem Nowego Sącza w latach 1981 – 1987 oraz długoletnim kierownikiem Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Nowym Sączu.

 

Czesław Bieńkowski – Zmarł 2 kwietnia 2018 roku w wieku 81 lat. Był rektorem Wyższej Szkoły Biznnesu – National Louis University. Wykładał również na SGGW oraz UW. Angażował się w życie Polaków na Białorusi. Przewodził tamtemu Towarzystwu Naukowemu.

 

 

Siostra Dominika – Aurelia Burczanowska – Zmarła 20 maja 2018 roku w wieku 107 lat. To najstarsza sądeczanka, niepokalanka z Białego Klasztoru. Mimo, że urodziła się w Warszawie, to połowę swojego życia spędziła w Nowym Sączu. Była dyrektorką szkoły gastronomicznej znajdującej się przy klasztorze. Wielka miłośniczka gór – w wieku 79 lat była na Giewoncie, a w wieku 92 lat weszła na Gubałówkę.

 

 

Włodzimierz Rożejowski – Zmarł 30 lipca 2018 roku w wieku 102 lat. Był najstarszym zegarmistrzem w Nowym Sączu. Urodził się w 1916 roku w Bratysławie. Praktyki w zawodzie zegarmistrza pobierał we Lwowie. W 1945 roku wraz z żoną przeniósł się do Nowego Sącza. Swój zakład otworzył przy ul. Wałowej 6 i prowadził go nieprzerwanie do 2009 roku.

 

 

Stanisław Poręba – Zmarł 21 sierpnia 2018 roku w wieku 63 lat. Sprawował funkcję wójta gminy Chełmiec w latach 1998 – 2006. Zmagał się z chorobą nowotworową.

 

Klaudia Celusta
Fot.: Karmelici Bosi Warszawa (zdjęcie ilustracyjne)

 

 

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź