miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Wszyscy głowy w górę! Falcon 9 i Starlinki nad Polską!

0 4 654

Dziś wieczorem (sobota 14.05) szykuje nam się wyjątkowy rarytas na nocnym niebie. Ok. godziny 23 nad Polską przeleci rakieta Falcon 9! Będzie można ją obserwować z każdego miejsca w kraju patrząc w kierunku zachodnim, południowo zachodnim.

Czytaj również: Wybory MISS: Te dziewczyny robią wrażenie! Poznaj kandydatki z Sądecczyzny do tytułu [Zdjęcia]

Skąd ona nad Polską? 20 minut wcześniej wystartuje z Florydy załadowana 53 nowiutkimi Starlinkami. Same Starlinki też zobaczymy, ale dopiero w niedzielę ok. 21:40. Żeby tego było mało, to jeszcze dziś zobaczymy na niebie Międzynarodową Stację Kosmiczną – przelot o 22:33.

Podsumowując, w weekend nocne niebo nad Polską będzie zatłoczone i pełne ciekawych obiektów. Warto zapolować, bo widok może być niesamowity. 

Zachęcamy do publikacji i wspólnych obserwacji, wszystkie wymienione przeloty będą dobrze widoczne w całym kraju.

Pogoda na wieczór zapowiada się zdecydowanie lepiej niż za dnia.

Zapowiada nam się spory ruch w okresie weekendowym, ale nie na jezdniach tylko nad naszymi głowami. Już w sobotę 14 maja o godzinie 22:40 startuje kolejna misja Starlink, a 20 minut później o godzinie 23 będziemy mogli obserwować z Polski przelot rakiety Falcon 9! W niedzielę czeka nas przelot kosmicznego pociągu!

Ciekawostek na niebie będzie sporo, więc je uporządkujmy chronologicznie. W ten weekend rozpoczął się sezon na wieczorne przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, które są bardzo dobrze widoczne z Polski. I to będzie pierwsze wydarzenie w sobotę, które warto oglądać. ISS pojawi się na niebie w sobotę o godzinie 22:33. Przeleci z południowego zachodu w kierunku wschodnim.

Drugim ciekawym wydarzeniem będzie wspomniany na początku Falcon 9. Przelotu rakiety spodziewamy się ok. godziny 23, czyli 20 minut po przelocie ISS i jednocześnie 20 minut po starcie misji z Florydy. Rakiety szukamy pomiędzy zachodnim, a południowo zachodnim horyzontem. Falcon 9 pojawi się na zachodzie i przeleci w kierunku południowo zachodnim.

Trzecia ciekawostka to przelot 53 Starlinków wysoko na niebie, ale to już w niedzielę 15 maja ok. godziny 21:40. Satelity Starlink tworzące zbitą formację, często nazywane kosmicznym pociągiem, przelecą nad Polską z zachodu na wschód wysoko na niebie. Przelot rozpocznie się o 21:40, a w cień Ziemi wejdzie o 21:45. W towarzystwie Starlinków przeleci również Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. ISS pojawi się na niebie na południowym zachodzie o 21:45 i przeleci na wschód. Będzie chwilą, że jednocześnie na niebie będą nowe Starlinki i ISS.

Źródło i fot.: Zbyszek z nocneniebo.pl

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź