miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Zabytkowa Pijalnia „Jana” w Krynicy-Zdroju otwarta dla turystów

0 624

Zakończono remont prawie stuletniej Pijalni „Jana” w Krynicy-Zdroju. Dzięki unijnemu wsparciu jeden z głównych obiektów uzdrowiskowych, znajdujący się w pięknym parku przy alejce Nikifora Krynickiego został całkowicie odnowiony i w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Cały remont został zrealizowany pod nadzorem konserwatora zabytków, tak aby zachować międzywojenny charakter budynku.

 

Czytaj również: Prawie 25 tys. złotych na ratowanie sądeckich nekropolii!

 

Ten zabytkowy obiekt znajdujący się na terenie Parku Zdrojowego, w odległości 300 metrów od Bulwarów Dietla ma już blisko 100 lat. Dzięki unijnemu wsparciu w wysokości 960 tys. zł został gruntownie wyremontowany, zabezpieczony przed nieuchronnym działaniem czasu, zyskując tym samym nowy blask. Jestem przekonany, że to miejsce przyciągnie jeszcze większą rzeszę turystów do tego wyjątkowego, małopolskiego uzdrowiska – mówił marszałek Witold Kozłowski.

Wśród najważniejszych elementów modernizacji, polegającej na przebudowie budynku przeprowadzono m.in. renowację dachu, wymianę instalacji wewnętrznych, całkowitą wymianę zewnętrznego przeszklenia, wymianę zewnętrznych desek na ścianach i kolumnach wraz z dociepleniem ścian zewnętrznych, a także wymieniono posadzki i przeprowadzono gruntowne prace remontowe wewnątrz obiektu.

 

 

Środki unijne pozwoliły także odbudować zabytkową cembrowinę wypływów wody leczniczej, nowocześnie wyposażyć pijalnię, a także zagospodarować teren wokół budynku. Dodatkowo pijalnia została docieplona, przez co zostanie ograniczona emisja szkodliwych pyłów do atmosfery. Obiekt w pełni dostosowano do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Warto zaznaczyć, że przeprowadzone prace w żaden sposób nie wpłynęły na zmianę bryły i sylwetki zabytku.

Kuracjusze odwiedzający Krynicę-Zdrój mogą znów w pełni korzystać z powstałego w 1923 roku budynku – wypoczywać i relaksować się w komfortowych warunkach, a co najważniejsze raczyć się słynną wodą „Jan”, a także dostępną tylko w tej pijalni wodą „Józef” – dodał marszałek Kozłowski.

Inwestycja realizowana przez Uzdrowisko Krynica-Żegiestów S.A. pochłonęła w sumie prawie 1,6 mln zł, z czego 960 tys. zł to kwota pochodząca z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

W wydarzeniu wzięli udział także posłowie: Patryk Wicher, Jan Duda i Edward Siarka oraz senator Wiktor Durlak.

Opr. Rafał Kmak
fot. UMWM

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź