miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Zainwestują w 15 przystanków na Sądecczyźnie! Rusza projekt MI #200 przystanków [Wykaz lokalizacji]

3 868

Ministerstwo Infrastruktury (MI) podało lokalizację wszystkich inwestycji do realizacji w ramach tzw. Programu Przystankowego. W planszy ukazującej zaplanowane realizacje w Małopolsce mamy aż 15 inwestycji na Sądecczyźnie. Plan zakłada zakończenie budów do końca 2025 r.

 

Czytaj również: Piesi z pierwszeństwem na pasach. Kampania informacyjno- edukacyjna

 

Kilka dni temu Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025. Program obejmuje 355 zadań za miliard złotych. Celem programu jest zwiększenie dostępu lokalnych społeczności do transportu kolejowego. Dostępne środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie zadań związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla podróżnych. Program przyczyni się to do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego i umożliwi pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej – informuje Ministerstwo Infrastruktury.

– Rządowy Program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 to kolejny etap likwidacji wykluczenia komunikacyjnego. Za 1 mld zł zbudujemy i odbudujemy przystanki kolejowe oraz wydłużymy perony tam, gdzie nie mogą zatrzymywać się pociągi dalekobieżne. Budujemy kolej bezpieczną, komfortową i dostępną również dla mieszkańców mniejszych miejscowości – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Połowa przystanków do budowy, połowa do modernizacji
Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182. W ramach programu na obu listach uwzględniono budowę 177 i modernizację 178 przystanków. Zgodnie z założonym harmonogramem w tym roku PLK planują rozpocząć postępowania przetargowe dla 56 lokalizacji – poinformowało Ministerstwo Infrastruktury.

 

 

W informacji prasowej poinformowano, że w województwie małopolskim projekt przystankowy obejmuje na liście podstawowej 8 lokalizacji. To: Zebrzydowice, Zakrzów, Dąbrówka, Pisiary, Wolbrom, Nowy Sącz Dąbrówka, Nowy Sącz Centrum, Zator Energylandia. Na liście rezerwowej ujęto 18 projektów: Szczepanowice, Stary Sącz, Barcice, Rytro, Młodów, Łomnica-Zdrój, Zubrzyk, Wierchomla Wielka, Żegiestów-Zdrój, Andrzejówka, Milik, Muszyna, Muszyna-Zdrój, Powroźnik, Tuchów, Kraków Piastów, Kraków Kościelniki, Kraków Przylasek.

 

 

Na twitterze ministerstwa opublikowano mapy z dokładnymi lokalizacjami przystanków we wszystkich województwach. Najwięcej zadań zaplanowano w woj. lubelskim (16 na liście podstawowej i 16 na rezerwowej) oraz podlaskim i śląskim (po 17 na podstawowej i 32 na rezerwowej w każdym z nich) , a najmniej w woj. opolskim (2 na podstawowej i 4 na rezerwowej) i warmińsko-mazurskim (6 na liście podstawowej).

źródło: Rynek Kolejowy, Twitter, Facebook
fot. PKP (wizualizacja wiaduktu w Chełmcu)

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
3 Komentarze
 1. keisyr pisze

  Brawo PiS za przystanki dla Nowego Sącza !!! świadczy to o bardzo dobrych planach PiS wobec Nowego Sącza !!!

  1. keisyr pisze

   Pani Prezydent Iwono Mularczyk proszę jeszcze osobiście kierować tym pociągiem i przegłosować petycję o przystanek przy nowym stadionie Sandecji aby kibice bezpiecznie wracali do siebie na wieś !!!

 2. xaxa1212 pisze

  co to jest nowy sącz centrum? Mialo być wiecej przystanków i jak zwykle wielkie G. hahahah a ciemny lud piszczy z zachwytów.

Zostaw odpowiedź