miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Zjadliwa grypa u ptaków w Małopolsce [Ostrzeżenie Lekarza Weterynarii]

0 4 477

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii ostrzega przed wystąpieniem wyjątkowo zjadliwej grypy u ptaków na terenie województwa małopolskiego. Wydano w tej sprawie komunikat, który możemy znaleźć na stronie Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii.

 

Czytaj również: Powiat sprzedaje atrakcyjne działki budowlane! Sprawdź gdzie się znajdują

 

Okres jesienno–zimowy jest związany z ciągłym zagrożeniem wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie całego kraju, w tym woj. małopolskiego. Wirus może przeżyć w wodzie oraz w innym wilgotnym środowisku przez wiele dni, a nawet tygodni, szczególnie w niskiej temperaturze. Wektorem wirusa grypy są dzikie ptaki, przede wszystkim gatunki związane ze środowiskiem wodnym, czyli kaczki, gęsi i łabędzie, migrujące na duże odległości w okresie jesienno–wiosennym.

 

 

W bieżącym roku wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI) została stwierdzona na terenie woj. lubelskiego, woj. kujawsko-pomorskiego, woj. warmińsko-mazurskiego, woj. lubuskiego, woj. zachodniopomorskiego, woj. wielkopolskiego oraz woj. pomorskiego – informuje Wojewódzki Małopolski Lekarz Weterynarii. – W 2021 roku na terenie województwa małopolskiego nie stwierdzono wystąpienia przypadków wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI).

Do zakażenia drobiu utrzymywanego przez człowieka może dochodzić zarówno poprzez korzystanie przez drób hodowany w gospodarstwie ze zbiorników wodnych, do których mają dostęp dzikie ptaki, jak również poprzez zawleczenie wirusa do gospodarstwa przez człowieka (na obuwiu, na kołach pojazdów używanych w gospodarstwie, poprzez zakażoną ściółkę, paszę).

W związku z powyższym Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii przypomina o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji przez osoby utrzymujące drób oraz inne ptaki, w celu uniknięcia potencjalnej możliwości przeniesienia choroby ze środowiska naturalnego do gospodarstwa.

Więcej informacji – KLIK

fot. Wojewoda lubuski informuje o ogniskach ptasiej grypy (arch. LUW)

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź