miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Zmarł Stanisław Kogut, były senator RP!

12 23 215

Były polityk, senator RP Stanisław Kogut nie żyje. Zmarł w szpitalu w Gorlicach, potwierdzono u niego Covid-19. Miał 67 lat. Polityk był żonaty, miał troje dzieci.

 

Czytaj również: Wyłączą prąd! Nawet na 8 godzin [Harmonogram]

 

Stanisław Kogut (ur. 29 października 1953 w Białej Niżnej) – polski polityk, działacz związkowy, senator VI, VII, VIII i IX kadencji.

Ukończył Średnie Studium Zawodowe w Grybowie o profilu mechanicznym. Od 1972 zatrudniony w Polskich Kolejach Państwowych, był naczelnikiem Sekcji Naprawy Wagonów w Stróżach, należącej do Zakładu Taboru w Nowym Sączu oraz członkiem rady nadzorczej PKP S.A. (2000–2005).

Od 1989 działa w NSZZ „Solidarność”. Był przewodniczącym związku w węźle PKP w Stróżach, przewodniczącym okręgowej sekcji kolejarzy przy zarządzie Regionu Małopolska NSZZ „S”, a w latach 1997–2005 przewodniczącym Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ „Solidarność”. Działacz sportowy w klubie Kolejarz Stróże.

Od 1990 do 1998 był radnym gminy Grybów, następnie do 2005 zasiadał w sejmiku małopolskim I i II kadencji, od 2002 jako wiceprzewodniczący. W 1998 uzyskał mandat z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność (należał do Ruchu Społecznego AWS), cztery lata później z rekomendacji PiS.

W wyborach parlamentarnych w 1993 bez powodzenia kandydował do Sejmu z listy NSZZ „Solidarność”, a w wyborach w 2001 z listy Akcji Wyborczej Solidarność Prawicy, która nie uzyskała mandatów. W wyborach w 2005 został wybrany na senatora VI kadencji z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w okręgu nowosądeckim. W wyborach w 2007 po raz drugi uzyskał mandat senatorski, otrzymując 162 139 głosów. W wyborach w 2011 został ponownie wybrany z ramienia PiS do Senatu liczbą 102 185 głosów. W 2015 po raz kolejny uzyskał mandat senatora z ramienia PiS, otrzymując 111 782 głosy.

19 grudnia 2017 z Prokuratury Krajowej na wniosek Centralnego Biura Antykorupcyjnego wpłynął wniosek o uchylenie immunitetu polityka w związku z zamiarem przedstawienia mu zarzutów korupcyjnych. Tego samego dnia władze Prawa i Sprawiedliwości podjęły decyzję o zawieszeniu go w prawach członka ugrupowania. Senator zaprzeczył stawianym zarzutom i oświadczył, że sam się zrzeknie immunitetu. Zrezygnował następnie z funkcji przewodniczącego senackiej Komisji Infrastruktury, a 21 grudnia został z niej odwołany. 20 stycznia 2018 został senatorem niezrzeszonym. Senatorowie nie zgodzili się na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie Stanisława Koguta, o co wnioskował prokurator, w związku z tym zastosował wobec niego zakaz opuszczania kraju i poręczenie majątkowe w wysokości 1 miliona złotych, które zostało wpłacone.

W wyborach w 2019 kandydował jako niezależny, nie uzyskując reelekcji i od listopada 2019 przestał chronić go immunitet. W styczniu 2020 wraz z synem został zatrzymany przez CBA.

źródło: Wikipedia

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
12 Komentarze
 1. Pawel pisze

  Panie Rafale, a z jakiego powodu Pan Stanisław trafił do tego szpitala? I czy aby na pewno Covid-19 był głównie przyczyną tejże śmierci? Proszę o rzetelne informację a nie straszenie ludzi.

  1. Anonim pisze

   No właśnie

 2. Benek pisze

  To Mularczyk z Ziobra piją szampana !

 3. Marcin pisze

  “elita” rządząca go dobiła jak to mają w zwyczaju

 4. kamil pisze

  W Karpackim Oddziale SG Już nikogo nie zatrudni … żal

  1. ZIOM pisze

   Święte słowa…

  2. Castro pisze

   Pomylił.p.z inną.osoba

   1. ziom pisze

    nie, nie, napewno chodzi o s.p. Koguta

 5. Łucja pisze

  Niech spoczywa w spokoju . Wyrazy współczucie dla rodziny .
  Został wykończony . W tego covida też nie wierzę . Szkoda , że takich właśnie ludzi się niszczy . Wszyscy staniemy przed Bogiem .

 6. Krysia pisze

  Bardzo zły człowiek który skrzywdził wiele osób bez żadnych skrupolow…

  1. Kamil pisze

   Pomyliła pani.z inną osobą.

  2. Ania pisze

   Kogo skrzywdził ?

Zostaw odpowiedź