miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Żółty pył pokrył samochody w całej Polsce. Tym razem to nie jest piasek z pustyni. Czy jest szkodliwy?

0 291

 

Karoserie i szyby samochodowe, okna, brzegi kałuż, liście na drzewach i wszelkie inne przedmioty znajdujące się na wolnym powietrzu w ostatnich dniach zostały pokryte tajemniczym żółto-zielonym pyłem. Skąd się on wziął i czy może być niebezpieczny? 

 

 

Myjnie od kilku dni liczą zyski, bo kierowcy masowo udali się do nich po tym, gdy na karoseriach i szybach ich aut osiadł zagadkowy pył. Niektóre samochody były nim pokryte grubą warstwą. Czytelnicy pytają nas, czy jest się czego obawiać. Czy pył to jakieś skażenie chemiczne?

 

Koniecznie zobaczcie poniższy film. Uspokajamy, że to nic niebezpiecznego. Tym razem nie jest to piasek pochodzący znad Sahary, który przyniesiony został wraz z wiatrem nad Polskę. Choć takie zjawiska mają u nas miejsce nawet kilkukrotnie w ciągu roku, to jednak tym razem żadna masywna burza piaskowa do środkowej części Europy w ostatnim czasie nie dotarła.

Przyczyna nie znajduje się tysiące kilometrów od naszych domów, w północnej Afryce, lecz znacznie bliżej, zaledwie kilka lub kilkadziesiąt metrów od nas. To sosna, która corocznie intensywnie pyli między końcem kwietnia i początkiem maja a połową czerwca.

 

 

W tym sezonie pylenie jest znacznie intensywniejsze niż zazwyczaj, ponieważ mieliśmy wiele naprawdę ciepłych, suchych i słonecznych dni. Jednak najważniejszym zjawiskiem był bardzo słaby wiatr. Dzięki temu żółto-zielony pyłek na kwiatostanach sosny zaczął się gromadzić i nie był na bieżąco przez wiatr uwalniany.
Od kilku dni wieje mocniej, chwilami w porywach do 40-50 km/h, a to wystarczy, aby wiatr solidnie potrząsał gałązkami sosny i uwalniał duże ilości pyłku, który następnie osadzają się m.in. na samochodach.

Te auta, które znajdują się pod drzewami lub w ich pobliżu, pokryte zostają najgrubszą warstwą pyłku. O tym, że sosna zaczęła pylić można poznać również po kałużach, ponieważ po opadach na ich brzegach osadza się żółty pył.

Na szczęście ziarna pyłków drzew iglastych uczulają rzadko, a w przypadku sosny niemal nigdy. Jednak osoby, które skarżą się na alergie mogą doświadczać objawów mechanicznych, czyli swędzenia nosa i oczu oraz kichania w momencie, gdy osiądą na nas większe ilości pyłku.

Jednak nie tylko pyłek sosny bywa o tej porze roku zmorą każdego kierowcy, lecz również inne pylące lub gubiące swój kwiatostan drzewa i krzewy. Parkowanie w ich pobliżu może się skończyć pokryciem samochodów np. lepkimi kotkami, które trudno jest usunąć.

Aby oszczędzić sobie tej nieprzyjemności, unikajmy parkowania w okolicach drzew, które dobrze znamy z takich corocznych psikusów, a wówczas nasza wizyta na myjni będzie rzadsza. 

 

Opr. Rafał Kmak
źródło: TwojaPogoda.pl

fot. archiwum | pixabay.com

 

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź